ECER-themalezing over het nieuwe MFK

Contentverzamelaar

ECER-themalezing over het nieuwe MFK

Op maandag 16 juni 2025 van 11:00 tot 12:30 uur organiseert ECER een themalezing in Den Haag over het nieuwe Meerjarig Financieel Kader (MFK) van de EU en de komende onderhandelingen daarover. Belangstellenden kunnen zich per heden aanmelden voor deelname.

De EU-meerjarenbegroting is ook bekend als het Meerjarig Financieel Kader (MFK) van de EU. In het MFK is vastgelegd hoeveel geld de EU kan uitgeven ten behoeve van verschillende beleidsgebieden en doelstellingen van de Unie tijdens een periode van ten minste vijf jaar (zie voor meer informatie het ECER-dossier over de meerjarenbegroting). De Europese Commissie zal naar verwachting in juli 2025 een omvangrijk voorstel doen voor het nieuwe Meerjarig Financieel Kader vanaf 2028. Op 12 februari 2025 presenteerde de Commissie al een mededeling waarin de contouren van het aankomende MFK-voorstel worden geschetst (zie ook het ECER-bericht over die mededeling).

Na de publicatie van het MFK-voorstel door de Europese Commissie (inclusief gelieerde voorstellen, zoals voor een nieuw Eigenmiddelenbesluit en sectorale verordeningen over programma’s op verschillende beleidsterreinen), dat begin van de zomer wordt verwacht, gaan de onderhandelingen in de (Europese) Raad over het nieuwe MFK van start. Tijdens de onderhandelingen zal rekening moeten worden gehouden met de uitdagingen waarmee de EU en de EU-lidstaten momenteel worden geconfronteerd. Daarbij kan worden gedacht aan actuele thema’s zoals de versterking van het Europese concurrentievermogen, maatregelen op het gebied van asiel en migratie en investeringen in de Europese veiligheid en defensie, maar ook aan  modernisering van de structuur van het MFK om het toekomstbestendig te laten zijn. Daarbij spelen vraagstukken over onder meer versimpeling van het MFK en het verschaffen van voldoende flexibiliteit om hoofd te kunnen bieden aan onvoorziene crisissituaties.

Als gevolg van de diversiteit in deze uitdagingen zullen veel, zo niet alle, rijksambtenaren van de verschillende departementen worden geconfronteerd met de diverse onderwerpen die de onderhandelingen raken. Binnen en tussen departementen zal daarom ook (snel) moeten worden geschakeld over de inzet voor- en de bewegingsruimte bij- de onderhandelingen over het MFK-voorstel en de gelieerde voorstellen, en over de nadere afstemming daarover.

Daarom organiseert het Expertisecentrum Europees Recht (ECER) op 16 juni 2025 11:00 tot 12:30 uur een themalezing in Den Haag over het MFK voor de nieuwe periode vanaf 2028, en de aanstaande onderhandelingen daarover.

Tijdens de themalezing zullen mevrouw Anke Raijmakers (BZ) en Serge van Knippenberg (FIN) een introductie verzorgen over het MFK in algemene zin en daarbij tevens een beeld schetsen van de belangrijkste issues die interdepartementaal en internationaal spelen bij de aanstaande onderhandelingen over het MFK (periode vanaf 2028). Ook zullen de sprekers nader ingaan op de meest opvallende thema’s bij de onderhandelingen en op het aanstaande Haagse afstemmingsproces.

Deelname aan deze ECER-themalezing staat open voor belangstellenden werkzaam bij de (Rijks)overheid, rechterlijke macht en wetenschap. Deelnemers werkzaam bij de kerndepartementen krijgen voorrang bij plaatsing op de deelnemerslijst. Overige belangstellenden worden in eerste instantie op de wachtlijst geplaatst en kunnen bij voldoende beschikbare plaatsen alsnog op de deelnemerslijst geplaatst worden. Aanmelden kan door het sturen van een mail naar djz-ecer@minbuza.nl onder vermelding van naam, e-mailadres en functie/organisatie.

Meer informatie over het programma, sprekers en mogelijkheden tot inschrijving is verkrijgbaar via deze websitepagina van ECER.