Het besluit van de Raad van de EU tot plaatsing van Jose Maria Sison op de EU-sanctielijst is vernietigd. Dat heeft het Gerecht van Eerste Aanleg bepaald. Sison is een Filippijnse burger, woonachtig in Nederland. Plaatsing op de lijst betekent dat financiële tegoeden bevroren worden. De vernietiging betekent niet dat Sison per direct van de lijst is afgevoerd. Partijen hebben twee maanden de tijd om hogere voorziening in te stellen tegen de beslissing van het Gerecht.
Nieuwsbericht | 30-09-2009
Het Gerecht van Eerste aanleg bestaat 20 jaar. Het werd in 1989 opgericht om de werklast van het Hof van Justitie te verlichten. Dat heeft gewerkt, maar inmiddels zucht het Gerecht zelf onder een enorme werklast, aldus president Marc Jaeger. Hij vindt het daarom tijd om het Gerecht te hervormen.
Met het tweede Ierse referendum aanstaande vrijdag bereikt de spanning over de inwerkingtreding van het Verdrag van Lissabon een hoogtepunt. De stemming onder de Ieren is niet de laatste stap in het ratificatieproces. Weliswaar heeft Duitsland inmiddels zijn ratificatieprocedure helemaal afgrond, maar de Poolse en Tsjechische presidenten hebben nog steeds niet hun handtekening gezet onder de akte van ratificatie. Het Tsjechische constitutionele Hof besluit op 29 september of het een nieuwe klacht tegen de Tsjechische ratificatie in behandeling zal nemen.
Nieuwsbericht | 28-09-2009
Op de website van het ECER is een nieuw overzicht van het Haags Comitologieregister gepubliceerd. Dit overzicht is gerangschikt naar onderwerp en geeft per comité aan welk departement en welke ambtenaar Nederland vertegenwoordigt in Brussel. Met het register en de daarin opgenomen contactgegevens wil het ECER medewerkers van de departementen snel met elkaar in contact brengen.
Lidstaten hebben veel vrijheid als zij hun vijfjarenplan voor de emissie van CO2 vaststellen. Dat heeft het Gerecht van Eerste Aanleg bepaald in een zaak die Polen en Estland hadden aangespannen tegen de Europese Commissie. De Commissie mag controleren of er voldaan is aan de criteria in de richtlijn, maar moet er van uitgaan dat de gegevens die door de lidstaten zijn gebruikt volgens een juiste methode zijn berekend.
Nieuwsbericht | 25-09-2009
Op 12 november 2009 organiseert het Expertisecentrum Europees Recht een congres over het Verdrag van Lissabon. Prominente sprekers zullen de vernieuwingen binnen de Europese Unie presenteren. De nadruk ligt op de toepassing ervan in de praktijk. Het verdrag zal mogelijk op of vlak na 1 januari 2010 in werking treden.
Nieuwsbericht | 22-09-2009
Is de Raad verplicht Raadsdocumenten vrij te geven met wijzigingsvoorstellen van de delegaties in het dossier van de nieuwe Eurowob? Die vraag is aan de orde in een beroep dat de Spaanse belangengroep Acces Info Europe tegen de Raad heeft ingesteld bij het Gerecht van eerste aanleg. Eerder al heeft het Hof in de zaak Turco geoordeeld dat stukken uit een wetgevingsdossier in beginsel toegankelijk voor het publiek moeten zijn.
Nieuwsbericht | 15-09-2009
In de Staat van de Europese Unie 2009–2010 is de Europese agenda voor het lopende Zweedse en daaropvolgende Spaanse EU-voorzitterschap beschreven vanuit Nederlands perspectief. Meer specifiek gaat het kabinet in op het politiek en maatschappelijk draagvlak, de interne samenhang van de Unie, groei en werkgelegenheid en de positie van Nederland in de wereld in de Europese context. Voor het eerst gaat Nederland ook minder afdragen aan de EU.
Per april 2010 zal de huidige Nederlandse rechter in het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen te Luxemburg, mr C.W.A. Timmermans, zijn functie tussentijds neerleggen. Een sollicitatieprocedure is gestart om in deze vacature te voorzien. Belangstellenden die voldoen aan de benoemingseisen worden uitgenodigd binnen twee weken te reageren.
Nieuwsbericht | 11-09-2009
Er moet een nieuwe verordening komen voor een financiële bijdrage van de EG aan een fonds ten behoeve van (Noord-)Ierland. Dat heeft het EG-Hof van Justitie bepaald in een geschil tussen het Europees Parlement en de Raad van de EU. Opmerkelijk is echter de procedure die het Hof hiervoor heeft bedacht: zowel medebeslissing (Raad en EP) als de procedure van eenparigheid van stemmen in de Raad. Op grond van eerdere jurisprudentie werd gedacht dat deze constructie niet mogelijk was.
Nieuwsbericht | 10-09-2009
Toont 4.401 - 4.410 van 4.959 resultaten.