Onderdanen van derde landen die familielid zijn van een EU-onderdaan die gebruik maakt van het vrij verkeer van personen kunnen niet onderworpen worden aan nationale immigratieregels. Een burger van de Unie mag niet gehinderd worden als hij binnen de Unie migreert. Dat geldt dus ook voor zijn familielid, ook al is deze persoon onderdaan van een derde land. Hij hoeft niet eerst legaal in een andere lidstaat te hebben verbleven. Het EG-Hof heeft dit bepaald in het arrest Metock, waarin het Hof breekt met eerdere rechtspraak op dit gebied. Het is dus niet mogelijk voor Nederland om praktijken als de bekende ‘België- route’ tegen te gaan
Nieuwsbericht | 27-07-2008
Een particulier kan van zijn lokale overheid eisen dat een actieplan wordt opgesteld om de luchtvervuiling door fijnstof in zijn buurt tegen te gaan. Aangezien zijn gezondheid in het geding is, kan hij zich direct beroepen op de Europese richtlijn inzake luchtkwaliteit. In de zaak Janecek heeft het EG-Hof daaraan toegevoegd dat de lidstaten niet verplicht zijn zodanige maatregelen in een actieplan op te nemen dat zich geen enkele overschrijding meer voordoet.
De Nederlandse Goedkeuringswet van het Verdrag van Lissabon is op 25 juli in werking getreden. De officië le ratificatie zal eind augustus plaatsvinden. De Italiaanse Senaat en de Kamer van Afgevaardigden hebben het Verdrag van Lissabon unaniem goedgekeurd. Tot nu toe hebben 21 van de 27 lidstaten hun nationale instemmingsprocedures afgerond, ondanks het Ierse nee. De parlementen van Spanje, Duitsland en Polen hebben de tekst ook goedgekeurd, maar daar moet het staatshoofd nog tekenen. Het Zweedse parlement zal naar verwachting in september volgen. Het Tsjechische parlement stemt in oktober. Op 15 oktober 2008 zal de Europese Raad in Brussel bijeenkomen om de stand van zaken te bespreken.
Nieuwsbericht | 24-07-2008
Het begrip ‘nationale soevereiniteit’ is aan herijking toe. Vaak wordt soevereiniteit afgespiegeld als zouden de lidstaten steeds meer van de eigen bevoegdheden ‘overdragen’ naar Europa. Dit beeld klopt niet, stelt professor Laurens-Jan Brinkhorst, al veertig jaar nauw betrokken bij de EU, in zijn onlangs gepubliceerde Leidse oratie. De nationale soevereiniteit is onderdeel geworden van een groter collectief.
Nieuwsbericht | 23-07-2008
Een gezonde werknemer kan worden gediscrimineerd op grond van handicap, wegens een handicap van zijn kind. De Europese richtlijn voor gelijke behandeling op de werkplek strekt zich dus niet enkel uit tot personen die zelf een handicap hebben. De kring van personen die aanspraak kunnen maken op bescherming tegen discriminatie op grond van handicap is daarmee fors groter dan tot nu toe werd gedacht. Dit is de uitkomst van een opmerkelijk arrest van het EG-Hof.
Nieuwsbericht | 17-07-2008
Voor het tweede opeenvolgende kwartaal laat de implementatie-achterstand een stijging zien. Ook het aantal ingebrekestellingen door de Europese Commissie loopt op. Volgens het kabinet is extra inzet en aandacht nodig. Een juiste toepassing van de voorrangsregel (implementatie van Europese richtlijnen dient prioriteit te krijgen boven regelgeving van nationale oorsprong) zou de trend van de stijgende achterstand kunnen doen keren. Dat schrijft het kabinet bij de aanbieding van het overzicht over het tweede kwartaal 2008.
Nederland kan wel degelijk aantonen dat er een specifiek probleem bestaat in Nederland als het gaat om luchtvervuiling door fijnstof, ook in vergelijking met andere lidstaten. De afwijzing van het verzoek van Nederland om roetfilters verplicht te mogen stellen voor dieselauto’s moet opnieuw worden getoetst. De Europese Commissie is te gemakkelijk voorbij gegaan aan de door Nederland aangeleverde informatie. Dit adviseert Advocaat-Generaal Juliane Kokott het EG-Hof in het hoger beroep dat Nederland heeft ingesteld tegen een arrest van het Gerecht van Eerste Aanleg.
Met het arrest in de zaak Rinau heeft het EG-Hof de eerste prejudiciële spoedprocedure afgerond. Het Hof heeft uitzonderlijk snel arrest gewezen: binnen twee maanden vanaf het verzoek van de Litouwse rechter. De zaak betrof de ontvoering van een kind van Duitsland naar Litouwen. De spoedprocedure is bijzonder intensief maar blijkt dus effectief. Een nieuwe procedure is inmiddels aanhangig.
Nieuwsbericht | 14-07-2008
De aankondiging van een werkgever om geen allochtonen in dienst te nemen vormt een directe discriminatie op grond de EG-richtlijn inzake ras of etnische afstamming.. Deze EG-richtlijn eist niet dat een concrete klager slachtoffer is geworden van het gelaakte wervingsbeleid. Het EG-Hof heeft dit besloten naar aanleiding van de publieke uitlatingen van een directeur van een Belgisch garagepoortenbedrijf.
Nieuwsbericht | 10-07-2008
Het EG-Hof heeft in de zaak Ahold arrest gewezen in het voordeel van de Nederlandse schatkist. De Nederlandse belastingdienst mag de afronding naar beneden van BTW- bedragen aan de kassa’s van de AH-supermarkten tegengaan.. Over alle kruideniers in Nederland zou dat 100 miljoen euro hebben gescheeld. AH mag dan op de kleintjes letten, de fiscus denkt groot.
Nieuwsbericht | 09-07-2008
Toont 4.701 - 4.710 van 5.029 resultaten.