Inloggen Account aanvragen
Staatssecretaris Knops blikt in een Kamerbrief terug en vooruit op de ontwikkelingen inzake groeien aan de grens en het belang van grensoverschrijdende samenwerking voor de bewoners en bedrijven in de grensregio’s. Er is in de afgelopen periode veel bereikt door alle partijen, maar de potentie van de grensregio’s is nog lang niet volledig benut. De plotselinge grensrestricties aan het begin van de coronacrisis illustreren volgens de staatssecretaris het belang van de grensoverschrijdende samenwerking voor het dagelijkse leven van bewoners en bedrijven in de grensregio’s.
Nieuwsbericht | 08-04-2021
Het argument van een particulier dat een EU-handeling inbreuk maakt op de grondrechten is op zichzelf onvoldoende om een door een particulier ingesteld beroep tot nietigverklaring tegen een EU-handeling ontvankelijk te verklaren. Een andere conclusie zou ertoe leiden dat de expliciet in het EU-Werkingsverdrag neergelegde ontvankelijkheidsvoorwaarden terzijde worden gesteld en de rechterlijke instanties van de EU daardoor hun bevoegdheid zouden overschrijden. Dat is het antwoord van het EU-Hof in een hogere voorziening tegen een arrest van het EU-Gerecht.
Nieuwsbericht | 01-04-2021
Het nieuwe Europese investeringsprogramma InvestEU omvat een fonds, de instelling van een adviesnetwerk voor ondersteuning bij centraal beheerde EU-investeringsfondsen en een portaal die investeerders en projectontwikkelaars samenbrengt op één platform. Verwacht wordt dat het fonds meer dan 372 miljard euro aan publieke en private investeringen zal mobiliseren via een EU-begrotingsgarantie van 26,2 miljard euro. Het InvestEU-fonds kan onder meer kapitaalsteun verlenen aan kleine en middelgrote ondernemingen die door de coronacrisis zijn getroffen.
De diensten van digitale platforms hebben veelal een grensoverschrijdende dimensie. Hierdoor is het voor de belastingdiensten van de EU-lidstaten moeilijker geworden om een correcte beoordeling en controle uit te voeren van inkomsten uit commerciële activiteiten die via digitale platforms worden verricht. Nieuwe EU-regels voorzien in een verbeterde administratieve samenwerking tussen de lidstaten op dit gebied.
Een derdelander die ouder is van een kind dat internationale bescherming geniet in een EU-lidstaat kan als ‘gezinslid’ in de zin van de EU-Kwalificatierichtlijn worden aangemerkt wanneer het kind minderjarig is op het moment dat de ouder een verzoek tot internationale bescherming doet. Het gaat om de datum waarop de ouder de asielaanvraag heeft gedaan en niet om de datum waarop het asielverzoek formeel werd ingediend. Dat is het advies van advocaat-generaal Hogan aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Duitse rechter.
Nieuwsbericht | 31-03-2021
De Raad mag bij de sluiting van een gemengd EU-Verdrag wachten tot alle lidstaten instemmen gebonden te zijn, maar hoeft dat niet. Bij het ontbreken van een ‘gemeenschappelijk akkoord’ van alle lidstaten over hun instemming om door een gemengd EU-Verdrag gebonden te zijn, kan de Raad bij besluitvorming met gekwalificeerde meerderheid er voor kiezen om toch tot sluiting over te gaan. De Raad mag echter evengoed wachten tot alle lidstaten ermee hebben ingestemd door dit verdrag te worden gebonden, alvorens te beslissen dat de Unie tot het verdrag zal toetreden. Dat is het advies van advocaat-generaal Hogan aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van het Europees Parlement.
Nieuwsbericht | 26-03-2021
Een nationale wetswijziging waarbij voor rechters de mogelijkheid om beroep in te stellen tegen benoeming in een gerechtelijk college wordt beperkt kan onverenigbaar zijn met het beginsel van rechterlijke onafhankelijkheid uit het EU-Verdrag. Dat is het geval wanneer blijkt dat de wijziging bij justitiabelen legitieme twijfel kan oproepen over de vraag of de op basis van de benoemingsbesluiten benoemde rechters ongevoelig zijn voor invloed van de wetgevende en uitvoerende macht. Dergelijke wijzigingen kunnen er dan toe leiden dat die rechters niet de indruk geven onafhankelijk en onpartijdig te zijn. Dit kan het vertrouwen dat de rechterlijke macht in een democratische samenleving bij de justitiabelen moet wekken ondermijnen. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Poolse rechter.
Een Europees aanhoudingsbevel (EAB) kan door een EU-lidstaat worden uitgevaardigd voor de tenuitvoerlegging van een vonnis van een derde staat dat op grond van een internationale overeenkomst door de uitvaardigende lidstaat is erkend. De uitvaardigende lidstaat moet wel toetsen of de derde staat tijdens de procedure die tot de vaststelling van het erkende vonnis heeft geleid, de grondrechten van de veroordeelde in acht heeft genomen. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Ierse rechter.
Wanneer een werknemer met dezelfde werkgever meerdere arbeidsovereenkomsten heeft gesloten is de minimale dagelijkse rusttijd uit de EU-Arbeidstijdenrichtlijn van toepassing op al deze overeenkomsten gezamenlijk en niet op elk van die overeenkomsten afzonderlijk. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van Roemeense rechter.
De Britse regering is voornemens om de toepassing van het (Noord)-Ierland protocol voor wat betreft het vrij verkeer van goederen en het reizen van gezelschapsdieren eenzijdig uit te stellen. Door dit besluit is volgens de Europese Commissie sprake van niet-nakoming van de bepalingen van het protocol en van niet-nakoming van de verplichting om overeenkomstig het Terugtrekkingsakkoord te goeder trouw te handelen. Met het versturen van een aanmaningsbrief heeft de Commissie een formele inbreukprocedure tegen het VK ingeleid.
Nieuwsbericht | 25-03-2021
In het algemeen verslag ‘De EU in 2020’ schetst de Europese Commissie onder meer de werkzaamheden van de EU in reactie op de COVID-19-uitbraak in 2020. Daarnaast gaat aandacht uit naar andere activiteiten van de EU in 2020 zoals op het gebied van klimaatverandering, digitalisering en de Brexit.
Een rechter van een lidstaat moet op basis van een nationale bevoegdheid voor recht verklaren dat de lidstaat waartoe zij behoort een EU-richtlijn onjuist heeft omgezet en die lidstaat verplichten om de onjuiste omzetting te verhelpen. De nationale rechter mag de uitoefening van die bevoegdheid niet weigeren op grond dat de nationale wettelijke regeling wel in overeenstemming is met nieuwe EU-wetgeving op basis waarvan de betreffende richtlijn in de toekomst zal worden vervangen en ingetrokken. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Ierse rechter.
De Europese Commissie heeft richtsnoeren gepubliceerd over hoe de manipulatie van aanbestedingsprocedures kan worden bestreden. De richtsnoeren geven aanbestedende diensten onder meer achtergrondinformatie en handvatten bij de toepassing van de facultatieve uitsluitingsgronden in de EU-aanbestedingsrichtlijnen in het geval van manipulatieve inschrijvingen of bij aanwijzingen van collusie.
Nieuwsbericht | 24-03-2021
In haar in maart 2021 gepresenteerde voorstellen stelt de Europese Commissie voor om een ‘digitaal groen certificaat’ in te voeren. Met het digitale groene certificaat zal een persoon binnen de EU kunnen bewijzen dat hij tegen Covid-19 is gevaccineerd, over een negatief testresultaat beschikt of van een Covid-19-besmetting is hersteld. Het nieuwe certificaat moet het vrij verkeer van personen binnen de EU tijdens de Covid-19-pandemie vergemakkelijken.
Nieuwsbericht | 22-03-2021
Door de techniek van framing kan op een deel van een webpagina worden verwezen naar (auteursrechtelijk beschermde) content op een andere website. De opneming van een auteursrechtelijk beschermd werk op de website van een derde door middel van de techniek van framing vormt een ‘mededeling aan een nieuw publiek’ in de zin van de EU-auteursrechtenrichtlijn waarvoor de auteursrechthouder toestemming moet verlenen. Toestemming is echter alleen vereist wanneer de houder van het auteursrecht beperkende maatregelen heeft getroffen of opgelegd tegen framing en de getroffen voorzieningen zijn omzeild. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Duitse rechter.
De Europese Commissie heeft een gewijzigde Nederlandse steunregeling ter waarde van in totaal 3 miljard euro goedgekeurd. De steunregeling wordt ingezet om bedrijven te ondersteunen die zijn geraakt door de gevolgen van het coronavirus. Volgens de Commissie zijn de wijzigingen in de Nederlandse steunregeling in overeenstemming met de Tijdelijke kaderregeling staatssteun.
Nieuwsbericht | 19-03-2021
In haar mededeling over het humanitaire optreden van de EU stelt de Europese Commissie een aantal maatregelen voor om de middelen voor humanitaire hulp uit te breiden, de diepere oorzaken van humanitaire crises aan te pakken en een nieuwe capaciteit voor de Europese humanitaire respons op te zetten. Daarnaast wil de Commissie zich inzetten om de naleving van het internationaal humanitair recht te verbeteren.
Nieuwsbericht | 17-03-2021
De Raad verlengt opnieuw de maatregelen die de continuïteit van zijn werkzaamheden gedurende de Covid-19-uitbraak moeten waarborgen. De verlenging is nodig aangezien de uitzonderlijke omstandigheden van de Covid-19-pandemie nog steeds voortduren en een aantal door de lidstaten genomen buitengewone preventie- en inperkingsmaatregelen nog steeds van kracht zijn.
De autoriteiten van een EU-lidstaat moeten bij de vaststelling van een terugkeerbesluit tegen een illegaal verblijvende ouder van een minderjarige rekening houden met het belang van het kind. Het maakt daarbij niet uit dat het terugkeerbesluit is gericht tegen de ouder van de minderjarige en niet tegen de minderjarige zelf. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Belgische rechter.
Nieuwsbericht | 16-03-2021
Een buiten de werkplek te verrichten oproepdienst kan als ‘arbeidstijd’ worden aangemerkt wanneer de werknemer door het geheel van verplichtingen tijdens de oproepdienst aanzienlijk wordt beperkt bij de invulling van zijn vrije tijd. Indien binnen een kort tijdsbestek moet worden gereageerd op een oproep, interventies tijdens de oproepdienst vaak voorkomen of de interventies vaak niet van korte duur zijn kan sprake zijn van een dergelijke beperking bij de invulling van de vrije tijd. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Duitse rechter.
Nieuwsbericht | 12-03-2021
Een werkgever mag in het kader van zijn neutraliteitsbeleid bepalen dat het op het werk dragen van grote opvallende tekens van politieke, levensbeschouwelijke of religieuze aard zoals een hoofddoek verboden is. Het door werknemers op het werk dragen van onopvallende, discrete tekens van geringe omvang en het voeren van een neutraliteitsbeleid door een werkgever is niet onverenigbaar met elkaar. Een verbod van een werkgever tot het dragen van grote opvallende tekens op de werkvloer moet wel coherent en systematisch worden gehanteerd en het is aan de nationale rechter om na te gaan of dat het geval is. Dat is het advies van advocaat-generaal Rantos aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Duitse rechter.
Het Europees Parlement en de Europese Commissie hebben de resultaten gepubliceerd van de eerste keer dat een Eurobarometer-enquête gezamenlijk voor beide instellingen werd opgezet. Deze gezamenlijke enquête ging over de toekomst van Europa. In de enquête werden Europeanen onder meer bevraagd over de mogelijkheden om de betrokkenheid van EU-burgers bij de EU-besluitvorming te vergroten. De publicatie van de Eurobarometer vond ongeveer gelijktijdig plaats met de ondertekening door het Europees Parlement, de Raad en de Europese Commissie van de gezamenlijke verklaring over de Conferentie over de toekomst van Europa. De organisatie van de Conferentie zal vanaf zomer 2021 via meerdere kanalen plaatsvinden.
De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) stelt in haar jaarrapportage een explosieve toename van het aantal hacks, datalekmeldingen en datadiefstal in 2020 vast. Deze hacks zijn gericht op het buitmaken van persoonsgegevens. Het aantal datalekmeldingen steeg in 2020 met 30 procent ten opzichte van 2019. De AP zet ter voorkoming van datadiefstal in op betere beveiligingseisen en beleid.
In de in maart 2021 gepresenteerde mededeling zet de Europese Commissie haar visie uiteen over de digitale transformatie van Europa naar het jaar 2030 toe. De Commissie stelt voor om een reeks digitale rechten en beginselen overeen te komen met de lidstaten en om belangrijke digitale meerlandenprojecten op te starten. Daarnaast wil de Commissie een digitaal kompas opstellen dat een robuust governancekader moet bieden om de verdere vooruitgang van de digitale transformatie te monitoren.
De Europese Commissie heeft drie richtsnoeren aangenomen om EU-burgers, bedrijven en overheden te helpen de interne markt voor goederen ten volle te benutten. De richtsnoeren geven uitvoering aan de acties uit het in maart 2020 door de Commissie gepresenteerde actieplan voor een betere uitvoering en handhaving van de regels inzake de interne markt.
De in de EU-Vogelrichtlijn opgenomen verboden gelden voor alle vogelsoorten die op het Europese grondgebied van de lidstaten voorkomen. De toepassing van de in de EU-Habitatrichtlijn opgenomen verboden kan niet afhangen van de vraag of een nationale maatregel de staat van instandhouding van een betrokken diersoort aantast. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Zweedse rechter.
Nieuwsbericht | 11-03-2021
Op 25 februari 2021 vond in de Tweede Kamer de stemming plaats over het initiatiefwetsvoorstel van Tweede Kamerleden Rob Jetten en Kees Verhoeven om het lidmaatschap van Nederland bij de Europese Unie in de Grondwet op te nemen. Wegens het ontbreken van een meerderheid is het voorstel verworpen.
Nieuwsbericht | 10-03-2021
Het nieuwe Platform van de Europese Commissie voor Betere Regelgeving, het Fit for Future Platform, heeft vijftien initiatieven geselecteerd die in het eerste jaarprogramma van het Platform worden opgenomen. De initiatieven zullen door het Platform worden gescreend op mogelijkheden tot vereenvoudiging van de betrokken EU-regelgeving, op het ten behoeve van burgers en bedrijven verwijderen van eventuele zogenaamde ‘red tape’ (regelgeving die als overtollig, bureaucratisch en administratieve lasten verhogend kan worden beschouwd) en om te verzekeren dat het betrokken EU beleid ook tegemoet komt aan nieuwe uitdagingen.
Het Actieplan van de Europese Commissie bevat concrete maatregelen en kerndoelen op het gebied van de werkgelegenheid, vaardigheden en de sociale bescherming die de Europese Unie tegen 2030, in samenwerking met de lidstaten, de sociale partners en het maatschappelijk middenveld zou moeten gaan realiseren. Het Actieplan zal volgens de Commissie leiden tot aanpassing van de sociale regelgeving en kan helpen bij het doorstaan van de sociaaleconomische gevolgen van de Corona-pandemie.
Het begin maart 2021 gepresenteerde richtlijnvoorstel van de Europese Commissie moet ervoor zorgen dat mannen en vrouwen in de EU voor gelijke arbeid gelijk worden beloond. Werknemers moeten bijvoorbeeld het recht hebben om te weten hoeveel werknemers betaald krijgen die hetzelfde werk verrichten. Verder versterkt het richtlijnvoorstel de instrumenten waarmee werknemers hun recht op gelijke beloning kunnen afdwingen en vergemakkelijkt het de toegang tot de rechter.
Toont 1 - 30 van 2.467 resultaten.