De minister-president van Malta heeft weliswaar een doorslaggevende bevoegdheid bij de benoeming van rechters, maar deze bevoegdheid wordt enigszins beperkt door een motiveringsplicht bij de afwijzing van kandidaat-rechters en grondwettelijke vereisten inzake beroepservaring van kandidaat-rechters. Ook de betrokkenheid van een comité voor rechterlijke benoemingen bij de benoeming van rechters versterkt de EU-waarborg van rechterlijke onafhankelijkheid. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Maltese rechter.
Nieuwsbericht | 23-04-2021
Het voorrangsbeginsel van het EU-recht vereist dat een nationale rechter elke nationale regeling of rechterlijke praktijk buiten toepassing laat die de inleiding van een prejudiciële procedure bij het EU-Hof verhindert. Een Hongaarse regeling op grond waarvan het Hongaarse openbaar ministerie bij het Hongaarse Hooggerechtshof een vordering kan instellen tot vaststelling van de onwettigheid van een prejudiciële verwijzingsbeschikking is in strijd met het EU-recht. Dat is het advies van advocaat-generaal Pikamäe aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Hongaarse rechter.
De EU-richtlijn inzake toegang tot milieuinformatie verplicht ‘overheidsinstanties’ van de EU-lidstaten om toegang te verlenen tot milieuinformatie waarover zij beschikken of die voor hen wordt beheerd. Rechterlijke instanties vallen niet onder het begrip ‘overheidsinstantie’ en zijn daarom niet onderworpen aan de verplichting uit de EU-richtlijn om toegang te verlenen tot milieu-informatie in gerechtelijke dossiers. Het staat uitsluitend aan de EU-lidstaten om te voorzien in een recht van toegang tot milieuinformatie in gerechtelijke dossiers. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Ierse rechter.
Nieuwsbericht | 20-04-2021
Een rechter die moet oordelen over een beroep tot schadevergoeding wegens discriminatie op grond van ras of etniciteit moet het bestaan van dergelijke discriminatie kunnen onderzoeken. De nationale rechter moet een dergelijk onderzoek ook kunnen verrichten wanneer degene die heeft gediscrimineerd wel instemt met het betalen van schadevergoeding, maar daarbij de discriminatie op zichzelf niet erkend. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Zweedse rechter.
Een rechter van een EU-lidstaat moet rekening houden met omstandigheden die zich na de vaststelling van het overdrachtsbesluit hebben voorgedaan. Het moet wel gaan om latere omstandigheden die beslissend zijn voor de juiste toepassing van de Dublin III-verordening. Deze latere omstandigheden kunnen zowel in aanmerking worden genomen in het kader van het beroep tegen het overdrachtsbesluit als in het kader van een andere rechterlijke procedure waarvan de uitkomst bindend is voor de bevoegde autoriteiten. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Belgische rechter.
De Europese Commissie heeft richtsnoeren uitgebracht over het vermijden van en het omgaan met (waargenomen) belangenconflicten bij het financieel beheer en de bijbehorende gunningsprocedures in de zin van het Financieel Reglement van de EU uit 2018. De bedoeling van de richtsnoeren is om het bewustzijn te vergroten en om een uniforme interpretatie en toepassing van die regels te bevorderen onder zowel de betrokken medewerkers van de EU-instellingen en de EU-lidstaten dan wel bij enig andere betrokkene bij de uitvoering van de EU-begroting.
Nieuwsbericht | 13-04-2021
De Europese Commissie heeft een website gelanceerd over de komende G20-top over volksgezondheid, die op 21 mei in Rome plaatsvindt en door de Europese Commissie en het Italiaanse voorzitterschap van de G20 wordt georganiseerd. De nieuwe website geeft onder meer informatie over het programma van de G20-Top, de deelnemers en diverse relevante tijdslijnen. De informatie is zowel relevant voor burgers, overheden, partnerorganisaties als de media.
Nieuwsbericht | 12-04-2021
Op 26 maart is het EU4Health-programma definitief in werking getreden. Het programma is een ambitieus en specifiek financieringsprogramma voor de periode 2021-2027 en waarborgt een hoog niveau van bescherming van de menselijke gezondheid in alle beleid en werkzaamheden van de Unie. EU4Health is het grootste Europese gezondheidsprogramma ooit en zal een belangrijke rol spelen bij het verdere herstel van de EU na de Covid-19-crisis. Het programma beoogt de door die crisis aan het licht gekomen lacunes in de gezondheidsstelsels op te vullen en die stelsels in de EU te versterken tegenover mogelijke nieuwe bedreigingen voor de volksgezondheid. Het EU4Health-programma maakt onderdeel uit van de doelstelling om een toekomstige robuuste Europese gezondheidsunie tot stand te brengen.
De Europese Commissie ontwikkelt een IT-systeem om binnenkomende Wob-verzoeken efficiënter af te kunnen handelen. Dat systeem – in de vorm van een online portal- zou in de zomer 2021 live moeten gaan en wordt door de Commissie ook toegankelijk gemaakt voor andere overheden, zowel op rijks als decentraal niveau.
De Europese Commissie heeft een publicatieplatform gelanceerd voor wetenschappelijke artikelen dat voor iedereen toegankelijk is. Op het platform zijn de resultaten te vinden van onderzoek dat in het kader van Horizon Europa en van het vorige programma Horizon 2020, is gefinancierd.
Het doel van de EU-toetsingscyclus voor de rechtsstaat is om in een vroeg stadium eventuele rechtsstatelijke problemen in de EU-lidstaten te signaleren. In het kader van deze toetsingscyclus geven alle EU-lidstaten antwoorden op de vragenlijst van de Commissie. Het Nederlandse kabinet maakte in maart 2021 bekend dat de Nederlandse antwoorden op de vragenlijst naar de Commissie zijn verstuurd. De Commissie zal in juli 2021 op basis van de input van de EU-lidstaten het tweede jaarlijkse rechtsstaatrapport opstellen.
Het Nederlandse kabinet gaat in de Staat van de Europese Unie 2021 in op de recente ontwikkelingen in de EU en de prioriteiten van Nederland daarbij. De zes hoofdambities uit het werkprogramma van de Europese Commissie zijn tot uitgangspunt genomen in de Staat van de Europese Unie 2021. Het gaat om de Europese Green Deal, een economie die werkt voor alle mensen, een Europa dat klaar is voor het digitale tijdperk, het beschermen van de Europese levenswijze, een sterk Europa in de wereld en een nieuwe impuls voor de Europese democratie.
De Commissie wil er onder meer voor zorgen dat kinderen kunnen deelnemen aan het democratische besluitvormingsproces, dat kinderen gevrijwaard blijven van geweld en dat kinderen kindvriendelijk worden behandeld binnen het justitiële systeem. De EU-lidstaten worden onder meer verzocht om alternatieven te ontwikkelen voor de detentie van kinderen en kinderen in nood te voorzien van goede huisvesting en gezonde voeding.
Een rechter van een EU-lidstaat kan zich in kinderontvoeringszaken niet bevoegd verklaren op grond van de Brussel II bis-verordening wanneer het kind zijn gewone verblijfsplaats in een derde staat heeft verworven als gevolg van de ontvoering naar die staat. Het kind moet wel zijn gewone verblijfplaats in die derde staat hebben op het moment dat een ouder een verzoek inzake de ouderlijke verantwoordelijkheid bij de rechter van een EU-lidstaat indient. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Britse rechter.
Staatssecretaris Knops blikt in een Kamerbrief terug en vooruit op de ontwikkelingen inzake groeien aan de grens en het belang van grensoverschrijdende samenwerking voor de bewoners en bedrijven in de grensregio’s. Er is in de afgelopen periode veel bereikt door alle partijen, maar de potentie van de grensregio’s is nog lang niet volledig benut. De plotselinge grensrestricties aan het begin van de coronacrisis illustreren volgens de staatssecretaris het belang van de grensoverschrijdende samenwerking voor het dagelijkse leven van bewoners en bedrijven in de grensregio’s.
Nieuwsbericht | 08-04-2021
Het argument van een particulier dat een EU-handeling inbreuk maakt op de grondrechten is op zichzelf onvoldoende om een door een particulier ingesteld beroep tot nietigverklaring tegen een EU-handeling ontvankelijk te verklaren. Een andere conclusie zou ertoe leiden dat de expliciet in het EU-Werkingsverdrag neergelegde ontvankelijkheidsvoorwaarden terzijde worden gesteld en de rechterlijke instanties van de EU daardoor hun bevoegdheid zouden overschrijden. Dat is het antwoord van het EU-Hof in een hogere voorziening tegen een arrest van het EU-Gerecht.
Nieuwsbericht | 01-04-2021
Het nieuwe Europese investeringsprogramma InvestEU omvat een fonds, de instelling van een adviesnetwerk voor ondersteuning bij centraal beheerde EU-investeringsfondsen en een portaal die investeerders en projectontwikkelaars samenbrengt op één platform. Verwacht wordt dat het fonds meer dan 372 miljard euro aan publieke en private investeringen zal mobiliseren via een EU-begrotingsgarantie van 26,2 miljard euro. Het InvestEU-fonds kan onder meer kapitaalsteun verlenen aan kleine en middelgrote ondernemingen die door de coronacrisis zijn getroffen.
De diensten van digitale platforms hebben veelal een grensoverschrijdende dimensie. Hierdoor is het voor de belastingdiensten van de EU-lidstaten moeilijker geworden om een correcte beoordeling en controle uit te voeren van inkomsten uit commerciële activiteiten die via digitale platforms worden verricht. Nieuwe EU-regels voorzien in een verbeterde administratieve samenwerking tussen de lidstaten op dit gebied.
Een derdelander die ouder is van een kind dat internationale bescherming geniet in een EU-lidstaat kan als ‘gezinslid’ in de zin van de EU-Kwalificatierichtlijn worden aangemerkt wanneer het kind minderjarig is op het moment dat de ouder een verzoek tot internationale bescherming doet. Het gaat om de datum waarop de ouder de asielaanvraag heeft gedaan en niet om de datum waarop het asielverzoek formeel werd ingediend. Dat is het advies van advocaat-generaal Hogan aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Duitse rechter.
Nieuwsbericht | 31-03-2021
De Raad mag bij de sluiting van een gemengd EU-Verdrag wachten tot alle lidstaten instemmen gebonden te zijn, maar hoeft dat niet. Bij het ontbreken van een ‘gemeenschappelijk akkoord’ van alle lidstaten over hun instemming om door een gemengd EU-Verdrag gebonden te zijn, kan de Raad bij besluitvorming met gekwalificeerde meerderheid er voor kiezen om toch tot sluiting over te gaan. De Raad mag echter evengoed wachten tot alle lidstaten ermee hebben ingestemd door dit verdrag te worden gebonden, alvorens te beslissen dat de Unie tot het verdrag zal toetreden. Dat is het advies van advocaat-generaal Hogan aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van het Europees Parlement.
Nieuwsbericht | 26-03-2021
Een nationale wetswijziging waarbij voor rechters de mogelijkheid om beroep in te stellen tegen benoeming in een gerechtelijk college wordt beperkt kan onverenigbaar zijn met het beginsel van rechterlijke onafhankelijkheid uit het EU-Verdrag. Dat is het geval wanneer blijkt dat de wijziging bij justitiabelen legitieme twijfel kan oproepen over de vraag of de op basis van de benoemingsbesluiten benoemde rechters ongevoelig zijn voor invloed van de wetgevende en uitvoerende macht. Dergelijke wijzigingen kunnen er dan toe leiden dat die rechters niet de indruk geven onafhankelijk en onpartijdig te zijn. Dit kan het vertrouwen dat de rechterlijke macht in een democratische samenleving bij de justitiabelen moet wekken ondermijnen. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Poolse rechter.
Een Europees aanhoudingsbevel (EAB) kan door een EU-lidstaat worden uitgevaardigd voor de tenuitvoerlegging van een vonnis van een derde staat dat op grond van een internationale overeenkomst door de uitvaardigende lidstaat is erkend. De uitvaardigende lidstaat moet wel toetsen of de derde staat tijdens de procedure die tot de vaststelling van het erkende vonnis heeft geleid, de grondrechten van de veroordeelde in acht heeft genomen. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Ierse rechter.
Wanneer een werknemer met dezelfde werkgever meerdere arbeidsovereenkomsten heeft gesloten is de minimale dagelijkse rusttijd uit de EU-Arbeidstijdenrichtlijn van toepassing op al deze overeenkomsten gezamenlijk en niet op elk van die overeenkomsten afzonderlijk. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van Roemeense rechter.
De Britse regering is voornemens om de toepassing van het (Noord)-Ierland protocol voor wat betreft het vrij verkeer van goederen en het reizen van gezelschapsdieren eenzijdig uit te stellen. Door dit besluit is volgens de Europese Commissie sprake van niet-nakoming van de bepalingen van het protocol en van niet-nakoming van de verplichting om overeenkomstig het Terugtrekkingsakkoord te goeder trouw te handelen. Met het versturen van een aanmaningsbrief heeft de Commissie een formele inbreukprocedure tegen het VK ingeleid.
Nieuwsbericht | 25-03-2021
In het algemeen verslag ‘De EU in 2020’ schetst de Europese Commissie onder meer de werkzaamheden van de EU in reactie op de COVID-19-uitbraak in 2020. Daarnaast gaat aandacht uit naar andere activiteiten van de EU in 2020 zoals op het gebied van klimaatverandering, digitalisering en de Brexit.
Een rechter van een lidstaat moet op basis van een nationale bevoegdheid voor recht verklaren dat de lidstaat waartoe zij behoort een EU-richtlijn onjuist heeft omgezet en die lidstaat verplichten om de onjuiste omzetting te verhelpen. De nationale rechter mag de uitoefening van die bevoegdheid niet weigeren op grond dat de nationale wettelijke regeling wel in overeenstemming is met nieuwe EU-wetgeving op basis waarvan de betreffende richtlijn in de toekomst zal worden vervangen en ingetrokken. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Ierse rechter.
De Europese Commissie heeft richtsnoeren gepubliceerd over hoe de manipulatie van aanbestedingsprocedures kan worden bestreden. De richtsnoeren geven aanbestedende diensten onder meer achtergrondinformatie en handvatten bij de toepassing van de facultatieve uitsluitingsgronden in de EU-aanbestedingsrichtlijnen in het geval van manipulatieve inschrijvingen of bij aanwijzingen van collusie.
Nieuwsbericht | 24-03-2021
In haar in maart 2021 gepresenteerde voorstellen stelt de Europese Commissie voor om een ‘digitaal groen certificaat’ in te voeren. Met het digitale groene certificaat zal een persoon binnen de EU kunnen bewijzen dat hij tegen Covid-19 is gevaccineerd, over een negatief testresultaat beschikt of van een Covid-19-besmetting is hersteld. Het nieuwe certificaat moet het vrij verkeer van personen binnen de EU tijdens de Covid-19-pandemie vergemakkelijken.
Nieuwsbericht | 22-03-2021
Door de techniek van framing kan op een deel van een webpagina worden verwezen naar (auteursrechtelijk beschermde) content op een andere website. De opneming van een auteursrechtelijk beschermd werk op de website van een derde door middel van de techniek van framing vormt een ‘mededeling aan een nieuw publiek’ in de zin van de EU-auteursrechtenrichtlijn waarvoor de auteursrechthouder toestemming moet verlenen. Toestemming is echter alleen vereist wanneer de houder van het auteursrecht beperkende maatregelen heeft getroffen of opgelegd tegen framing en de getroffen voorzieningen zijn omzeild. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Duitse rechter.
De Europese Commissie heeft een gewijzigde Nederlandse steunregeling ter waarde van in totaal 3 miljard euro goedgekeurd. De steunregeling wordt ingezet om bedrijven te ondersteunen die zijn geraakt door de gevolgen van het coronavirus. Volgens de Commissie zijn de wijzigingen in de Nederlandse steunregeling in overeenstemming met de Tijdelijke kaderregeling staatssteun.
Nieuwsbericht | 19-03-2021
In haar mededeling over het humanitaire optreden van de EU stelt de Europese Commissie een aantal maatregelen voor om de middelen voor humanitaire hulp uit te breiden, de diepere oorzaken van humanitaire crises aan te pakken en een nieuwe capaciteit voor de Europese humanitaire respons op te zetten. Daarnaast wil de Commissie zich inzetten om de naleving van het internationaal humanitair recht te verbeteren.
Nieuwsbericht | 17-03-2021
De Raad verlengt opnieuw de maatregelen die de continuïteit van zijn werkzaamheden gedurende de Covid-19-uitbraak moeten waarborgen. De verlenging is nodig aangezien de uitzonderlijke omstandigheden van de Covid-19-pandemie nog steeds voortduren en een aantal door de lidstaten genomen buitengewone preventie- en inperkingsmaatregelen nog steeds van kracht zijn.
De autoriteiten van een EU-lidstaat moeten bij de vaststelling van een terugkeerbesluit tegen een illegaal verblijvende ouder van een minderjarige rekening houden met het belang van het kind. Het maakt daarbij niet uit dat het terugkeerbesluit is gericht tegen de ouder van de minderjarige en niet tegen de minderjarige zelf. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Belgische rechter.
Nieuwsbericht | 16-03-2021
Een buiten de werkplek te verrichten oproepdienst kan als ‘arbeidstijd’ worden aangemerkt wanneer de werknemer door het geheel van verplichtingen tijdens de oproepdienst aanzienlijk wordt beperkt bij de invulling van zijn vrije tijd. Indien binnen een kort tijdsbestek moet worden gereageerd op een oproep, interventies tijdens de oproepdienst vaak voorkomen of de interventies vaak niet van korte duur zijn kan sprake zijn van een dergelijke beperking bij de invulling van de vrije tijd. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Duitse rechter.
Nieuwsbericht | 12-03-2021
Een werkgever mag in het kader van zijn neutraliteitsbeleid bepalen dat het op het werk dragen van grote opvallende tekens van politieke, levensbeschouwelijke of religieuze aard zoals een hoofddoek verboden is. Het door werknemers op het werk dragen van onopvallende, discrete tekens van geringe omvang en het voeren van een neutraliteitsbeleid door een werkgever is niet onverenigbaar met elkaar. Een verbod van een werkgever tot het dragen van grote opvallende tekens op de werkvloer moet wel coherent en systematisch worden gehanteerd en het is aan de nationale rechter om na te gaan of dat het geval is. Dat is het advies van advocaat-generaal Rantos aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Duitse rechter.
Het Europees Parlement en de Europese Commissie hebben de resultaten gepubliceerd van de eerste keer dat een Eurobarometer-enquête gezamenlijk voor beide instellingen werd opgezet. Deze gezamenlijke enquête ging over de toekomst van Europa. In de enquête werden Europeanen onder meer bevraagd over de mogelijkheden om de betrokkenheid van EU-burgers bij de EU-besluitvorming te vergroten. De publicatie van de Eurobarometer vond ongeveer gelijktijdig plaats met de ondertekening door het Europees Parlement, de Raad en de Europese Commissie van de gezamenlijke verklaring over de Conferentie over de toekomst van Europa. De organisatie van de Conferentie zal vanaf zomer 2021 via meerdere kanalen plaatsvinden.
De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) stelt in haar jaarrapportage een explosieve toename van het aantal hacks, datalekmeldingen en datadiefstal in 2020 vast. Deze hacks zijn gericht op het buitmaken van persoonsgegevens. Het aantal datalekmeldingen steeg in 2020 met 30 procent ten opzichte van 2019. De AP zet ter voorkoming van datadiefstal in op betere beveiligingseisen en beleid.
In de in maart 2021 gepresenteerde mededeling zet de Europese Commissie haar visie uiteen over de digitale transformatie van Europa naar het jaar 2030 toe. De Commissie stelt voor om een reeks digitale rechten en beginselen overeen te komen met de lidstaten en om belangrijke digitale meerlandenprojecten op te starten. Daarnaast wil de Commissie een digitaal kompas opstellen dat een robuust governancekader moet bieden om de verdere vooruitgang van de digitale transformatie te monitoren.
De Europese Commissie heeft drie richtsnoeren aangenomen om EU-burgers, bedrijven en overheden te helpen de interne markt voor goederen ten volle te benutten. De richtsnoeren geven uitvoering aan de acties uit het in maart 2020 door de Commissie gepresenteerde actieplan voor een betere uitvoering en handhaving van de regels inzake de interne markt.
De in de EU-Vogelrichtlijn opgenomen verboden gelden voor alle vogelsoorten die op het Europese grondgebied van de lidstaten voorkomen. De toepassing van de in de EU-Habitatrichtlijn opgenomen verboden kan niet afhangen van de vraag of een nationale maatregel de staat van instandhouding van een betrokken diersoort aantast. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Zweedse rechter.
Nieuwsbericht | 11-03-2021
Op 25 februari 2021 vond in de Tweede Kamer de stemming plaats over het initiatiefwetsvoorstel van Tweede Kamerleden Rob Jetten en Kees Verhoeven om het lidmaatschap van Nederland bij de Europese Unie in de Grondwet op te nemen. Wegens het ontbreken van een meerderheid is het voorstel verworpen.
Nieuwsbericht | 10-03-2021
Het nieuwe Platform van de Europese Commissie voor Betere Regelgeving, het Fit for Future Platform, heeft vijftien initiatieven geselecteerd die in het eerste jaarprogramma van het Platform worden opgenomen. De initiatieven zullen door het Platform worden gescreend op mogelijkheden tot vereenvoudiging van de betrokken EU-regelgeving, op het ten behoeve van burgers en bedrijven verwijderen van eventuele zogenaamde ‘red tape’ (regelgeving die als overtollig, bureaucratisch en administratieve lasten verhogend kan worden beschouwd) en om te verzekeren dat het betrokken EU beleid ook tegemoet komt aan nieuwe uitdagingen.
Het Actieplan van de Europese Commissie bevat concrete maatregelen en kerndoelen op het gebied van de werkgelegenheid, vaardigheden en de sociale bescherming die de Europese Unie tegen 2030, in samenwerking met de lidstaten, de sociale partners en het maatschappelijk middenveld zou moeten gaan realiseren. Het Actieplan zal volgens de Commissie leiden tot aanpassing van de sociale regelgeving en kan helpen bij het doorstaan van de sociaaleconomische gevolgen van de Corona-pandemie.
Het begin maart 2021 gepresenteerde richtlijnvoorstel van de Europese Commissie moet ervoor zorgen dat mannen en vrouwen in de EU voor gelijke arbeid gelijk worden beloond. Werknemers moeten bijvoorbeeld het recht hebben om te weten hoeveel werknemers betaald krijgen die hetzelfde werk verrichten. Verder versterkt het richtlijnvoorstel de instrumenten waarmee werknemers hun recht op gelijke beloning kunnen afdwingen en vergemakkelijkt het de toegang tot de rechter.
Een lidstaat mag een verblijfstitel aan een derdelander afgeven, verlengen of vernieuwen wanneer de derdelander in het Schengeninformatiesysteem is gesignaleerd en de identiteit van de derdelander niet kan worden vastgesteld. Voorwaarden voor de afgifte zijn wel dat de lidstaat rekening houdt met de belangen van de signalerende lidstaat en de verblijfstitel enkel wordt afgegeven, verlengd of vernieuwd om ‘ernstige redenen’, Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Zweedse rechter.
Nieuwsbericht | 09-03-2021
De op 3 maart gepresenteerde gehandicaptenstrategie van de Europese Commissie omvat actieplannen om ervoor te zorgen dat gehandicapten eenvoudiger gebruik kunnen maken van hun recht van vrij verkeer en verblijf binnen de EU en dat de deelname van gehandicapten aan nationale en Europese verkiezingen wordt vereenvoudigd. Daarnaast wil de Commissie gehandicapten beschermen tegen discriminatie en geweld en ervoor zorgen dat gehandicapten zelfstandig kunnen wonen en een zelfstandig leven kunnen leiden.
In 2020 hebben het EU-Hof en het EU-Gerecht 1540 zaken afgedaan. In 2019 waren dit er nog 1739. Tegelijkertijd zijn bij deze twee rechterlijke instanties in 2020 1582 nieuwe zaken aanhangig gemaakt, tegenover 1905 nieuwe zaken in 2019. Daarnaast besloeg de procesduur van de in 2020 afgedane zaken gemiddeld 15,4 maanden. Nog niet eerder was de gemiddelde procesduur zo kort. Dit blijkt uit het jaarverslag van het EU-Hof over de gerechtelijke werkzaamheden in 2020.
Een onderzoeksinstantie kan uit een reeks persoonsgegevens van gebruikers van elektronische communicatiediensten nauwkeurige conclusies trekken over de persoonlijke levenssfeer van een gebruiker. Het voor strafrechtelijke doeleinden verlenen van toegang tot dergelijke communicatiegegevens is daarom slechts toegestaan in het kader van procedures ter bestrijding van zware criminaliteit en procedures ter voorkoming van ernstige bedreigingen van de openbare veiligheid. Dat is het antwoord van het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Estse rechter.
Nieuwsbericht | 08-03-2021
Nederland is op zoek naar kandidaat-leden voor (i) arbitragepanels voor geschillenbeslechting tussen de EU en derde landen en (ii) deskundigenpanels voor geschillen over handel en duurzame ontwikkeling onder EU-handelsovereenkomsten. Solliciteren is mogelijk tot 28 februari 2021.
Nieuwsbericht | 26-02-2021
Personen en organisaties mogen niet strafrechtelijk worden vervolgd omdat zij bijstand verlenen aan derdelanders die volgens het nationale recht geen recht hebben op internationale bescherming. Een verbod voor dergelijke personen of organisaties om zones dichtbij de grens te betreden kan in bepaalde gevallen in strijd zijn met het EU-recht. Dat is het advies van advocaat-generaal Rantos in een door de Commissie ingestelde inbreukprocedure tegen Hongarije.
Militair personeel valt in beginsel onder de werkingssfeer van de EU-Arbeidstijdenrichtlijn. Wanneer dat personeel echter ‘bepaalde activiteiten’ verricht die specifiek zijn voor de strijdkrachten is de EU-Arbeidstijdenrichtlijn niet van toepassing op dat personeel. Een aanwezigheids- of bereikbaarheidsdienst bij militaire installaties vormt niet een dergelijke activiteit die is uitgesloten van de werkingssfeer van de richtlijn en kan onder voorwaarden worden aangemerkt als arbeidstijd in de zin van de EU-Arbeidstijdenrichtlijn. Het staat een lidstaat wel vrij om separate loonbepalingen voor dergelijke diensten op te stellen. Dat is het advies van advocaat-generaal Saugmandsgaard Øe aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Sloveense rechter.
Nog niet eerder legde het EU-Hof aan een lidstaat zowel een dwangsom als een boete op vanwege de te late omzetting van een EU-richtlijn. Dit is nu wel gebeurd naar aanleiding van een inbreukprocedure die de Europese Commissie in 2019 was gestart tegen Spanje vanwege de te late omzetting van een EU-richtlijn.
Een illegaal verblijvende derdelander die heeft nagelaten gehoor te geven aan een bevel om het grondgebied van een lidstaat te verlaten en tegen wie geen terugkeerbesluit kan worden uitgevaardigd, kan met het oog op de overbrenging naar een andere EU-lidstaat in bewaring worden gesteld. Voorwaarde is wel dat de grondrechten van de betrokken derdelander worden geëerbiedigd. Dat is het antwoord van het EU-Hof naar aanleiding van vragen van de Raad van State.
Een nationale sportbond, die belast is met uitputtend in het nationale recht vastgestelde openbare taken kan als aanbestedingsplichtige ‘publiekrechtelijke instelling’ worden aangemerkt, ook al is die entiteit niet opgericht als overheidsinstantie maar in de vorm van een privaatrechtelijke vereniging en ook al zijn sommige van haar activiteiten niet openbaar. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Italiaanse rechter.
De nieuwe handelsstrategie van de Commissie is onder andere gericht op de hervorming van de Wereldhandelsorganisatie (WTO), het ondersteunen van de groene en digitale transitie, het versterken van de partnerschappen van de EU met derde landen en een verbeterde handhaving van internationale handelsovereenkomsten.
Nieuwsbericht | 24-02-2021
Het begrip ‘interne mededelingen’ omvat alle informatie die binnen een overheidsinstantie circuleert en op het moment van indiening van het verzoek tot toegang tot milieuinformatie niet buiten de muren van de overheidsinstantie terecht is gekomen. De uitzondering op het recht van toegang tot milieu-informatie voor ‘interne mededelingen’ van overheidsinstanties is slechts beperkt in de tijd toepasbaar. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Duitse rechter.
De Europese Commissie heeft in een werkdocument nieuwe templates gepubliceerd die lidstaten moeten helpen om hun nationale herstel- en veerkrachtplannen op het gebied van de ondersteuning voor cloud- en edge dataprocessing toepassingen in lijn met de staatssteunregelgeving in te richten.
De herstel- en veerkrachtfaciliteit van de EU omvat een bedrag van 672,5 miljard euro aan subsidies en leningen voor EU-lidstaten ten behoeve van overheidsinvesteringen en hervormingen. De faciliteit moet de EU-lidstaten financieel ondersteunen om het herstel na de Covid-19-pandemie een impuls te geven. Daarnaast moet de financiering worden gebruikt om de groene en digitale transitie van de nationale economieën te bewerkstelligen.
Nieuwsbericht | 23-02-2021
Bij de beoordeling van een verzoek om toekenning van subsidiaire bescherming op grond van de EU-Kwalificatierichtlijn kan de ‘mate van willekeurig geweld in een gewapend conflict’ niet uitsluitend worden vastgesteld op basis van het minimumaantal burgerslachtoffers in het conflictgebied ten opzichte van het bevolkingsaantal in dat betrokken gebied. Dat is het advies van advocaat-generaal Pikamäe aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Duitse rechter.
Op 17 en 18 februari vond er een dialoog over schonere lucht plaats tussen Nederland en de Europese Commissie. De dialoog met Nederland was de achtste in een reeks dialogen die de Commissie met lidstaten houdt. Het doel van de dialogen is om maatregelen te bevorderen die de luchtkwaliteit verbeteren en de luchtverontreiniging verminderen. De dialogen met de Commissie over schonere lucht zijn op vrijwillige basis en vinden plaats op verzoek van een lidstaat.
De Algemene Rekenkamer wil met een onderzoek duidelijkheid verschaffen over de mate waarin Nederland Europese regels correct toepast en uitvoert en wat de gevolgen zijn als het niet goed gaat. Op dit moment is daarover, afgezien van een aantal voorbeelden en informatie uit openbare bronnen, volgens de Algemene Rekenkamer nog niet voldoende bekend.
Nieuwsbericht | 22-02-2021
De Ministerraad heeft ingestemd met een wijziging van de Wet Markt en Overheid. Overheden die een product of dienst vanwege het algemeen belang willen aanbieden onder de kostprijs, moeten ingevolge het wijzigingsvoorstel daarover eerst in gesprek gaan met ondernemers en de uiteindelijke keuze beter gaan motiveren. Daarmee bevordert het Nederlandse kabinet de eerlijke concurrentie tussen het bedrijfsleven en overheden.
De ministerraad is akkoord met het voorstel van staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken en Klimaat) om de rechtsbescherming van ondernemers bij aanbesteden te verbeteren. De staatssecretaris heeft een maatregelenpakket, dat ziet op verschillende manieren van verbetering van de rechtsbescherming, naar de Tweede Kamer gestuurd. De Tweede Kamer heeft eveneens het bijbehorend ontwerp voor een wijziging van het Aanbestedingsbesluit en de aangepaste Gids Proportionaliteit ontvangen.
Nieuwsbericht | 19-02-2021
Een inreis- en verblijfsverbod dat jegens een derdelander wordt uitgevaardigd wegens niet-migratiegerelateerde redenen, zoals een eerdere strafrechtelijke veroordeling, kan binnen de werkingssfeer van de EU-Terugkeerrichtlijn vallen. Daarnaast kan een inreis- en verblijfsverbod niet worden gehandhaafd nadat het terugkeerbesluit is ingetrokken. Dat is het advies van advocaat-generaal Pikamäe aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Duitse rechter.
Nieuwsbericht | 18-02-2021
De EU is momenteel niet in staat om internationale handelsovereenkomsten te handhaven wanneer een derde land de geschillenbeslechting blokkeert of anderszins onmogelijk maakt. Een nieuwe EU-verordening geeft de Commissie de bevoegdheid om douanetariefconcessies op te schorten in dergelijke gevallen. Ook kan de Commissie nieuwe douanerechten en kwantitatieve beperkingen op de invoer of uitvoer van goederen instellen.
Nieuwsbericht | 17-02-2021
Een lidstaat mag een volgend asielverzoek niet automatisch niet-ontvankelijk verklaren louter omdat de documentatie ter ondersteuning van dat verzoek niet is geauthentiseerd. Deze niet-geauthentiseerde documenten moeten in het kader van een individuele beoordeling nauwgezet en grondig worden onderzocht. Dat is het advies van advocaat-generaal Hogan aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van een Nederlandse rechter.
De Algemene Rekenkamer start met een onderzoek naar hoe de uitvoering van projecten met EU-subsidiegelden over de periode 2014-2020 is verlopen en hoe de projecten hebben bijgedragen aan de beoogde subsidie- en programmadoelen. Ervaringen van subsidieontvangers over onder meer de resultaten van projecten en de vermeende meerwaarde van de Europese subsidies worden meegenomen in het onderzoek.
Nieuwsbericht | 16-02-2021
Ter ere van het 60-jarig jubileum van de Nederlandse vereniging voor Europees recht (NVER) heeft de NVER een nieuwe podcast-serie uitgebracht over het Europees recht.
De rechtsgevolgen van een tegen een EU-burger genomen verwijderingsbesluit kunnen niet vervallen door het enkele feit dat de EU-burger het grondgebied van de gastlidstaat fysiek heeft verlaten. De autoriteiten van de gastlidstaat moeten op basis van een individueel onderzoek de werking in de tijd van het verwijderingsbesluit vaststellen. Dat is het advies van advocaat-generaal Rantos aan het EU-Hof naar aanleiding van vragen van de Raad van State.
Een nationale rechter moet op grond van het nationale recht beoordelen of er een overeenkomst tussen een consument en een drinkwaterbedrijf tot stand is gekomen indien de consument niet expliciet heeft ingestemd met die overeenkomst. Onder voorwaarden vormt de instandhouding van een drinkwatervoorziening van een woning, zonder dat een consument daar expliciet om heeft verzocht, geen ‘ongevraagde levering’ in de zin van de EU-richtlijn inzake oneerlijke handelspraktijken. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van de Hoge Raad.
Nieuwsbericht | 09-02-2021
De Europese Commissie heeft inbreukprocedures ingeleid tegen Nederland en 23 andere lidstaten omdat zij de nieuwe EU-telecomregels niet (tijdig) hebben geïmplementeerd. De lidstaten hadden deze nieuwe EU-telecomregels voor eind december 2020 moeten omzetten in hun nationale wetgeving.
Wanneer een door een verzoeker opgevraagd document van een EU-instelling door een derde op een blog op internet is geplaatst, heeft dit niet tot gevolg dat er ook toegang tot dit document is verkregen in de zin van de Eurowob. Daarom moet het EU-Gerecht, wanneer zij daarom wordt verzocht, alsnog een oordeel vellen over de weigering van de EU-instelling om dit document openbaar te maken. Dat is het antwoord van het EU-Hof in een hogere voorziening tegen een eerder oordeel van het EU-Gerecht.
Nieuwsbericht | 08-02-2021
Een natuurlijk persoon tegen wie een administratief onderzoek is ingesteld heeft het recht om te zwijgen wanneer uit zijn antwoorden zou kunnen blijken dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan een inbreuk die met administratieve sancties van strafrechtelijke aard worden bestraft of tot zijn strafrechtelijke aansprakelijkheid kan leiden. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Italiaanse rechter.
Alle EU-lidstaten nemen inmiddels deel aan het Europees Strafregister Informatiesysteem (ECRIS), maar nog niet alle lidstaten wisselen informatie met elkaar uit binnen dat systeem. Daarnaast is er de laatste jaren sprake van een afname van het aantal kennisgevingen over strafrechtelijke veroordelingen. Wel neemt het aantal informatieverzoeken via het ECRIS toe, maar wordt een te hoog aantal van dit verzoeken te laat of in het geheel niet beantwoord.
Een lidstaat van de eurozone kan, ondanks de exclusieve bevoegdheid van de EU op het gebied van het monetair beleid, bepalen op welke wijze betalingsverplichtingen worden nagekomen, voor zover wordt gewaarborgd dat deze verplichtingen ook door contant gebruik van de euro kunnen worden voldaan. Onder bepaalde voorwaarden kan een lidstaat echter, mede om redenen van openbaar belang, bepalen dat bepaalde overheidsdiensten niet kunnen worden betaald in contanten. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Duitse rechter.
Nieuwsbericht | 05-02-2021
De Europese Commissie wil de uitoefening van het stemrecht van EU-burgers doeltreffender maker en de deelname van EU-burgers aan het democratische wetgevingsproces versterken. Daarnaast wil de Commissie het vrij verkeer binnen de EU vergemakkelijken en de EU-burgers ook buiten de EU beter beschermen. De Commissie benadrukt dat de coronacrisis het belang van een gemeenschappelijke EU-aanpak op al deze terreinen verder heeft aangetoond.
Het Nationaal Archief heeft een handreiking gepubliceerd die kan worden geraadpleegd in het kader van vernietiging van digitale overheidsinformatie. De handreiking geeft handvatten en is bedoeld voor bewustwording rondom de vernietiging van digitale overheidsinformatie. De handreiking beoogt niet om een blauwdruk met best practices te zijn en gaat ook niet expliciet in op wat er vernietigd moet worden.
De Europese Commissie heeft besloten de Tijdelijke kaderregeling staatssteun, die ondernemingen in lidstaten beoogt te ondersteunen bij het opvangen van de gevolgen van de coronacrisis, te verlengen tot eind 2021 en tevens op onderdelen te wijzigen. Naast een verhoging van de steunplafonds is met het verlengingsbesluit ook voorzien in de mogelijkheid om terugbetaalbare instrumenten, die onder de tijdelijke kaderregeling zijn verleend, onder bepaalde voorwaarden staatssteunproof om te zetten in rechtstreekse subsidies.
Nieuwsbericht | 03-02-2021
Niet alle rechten uit de EU-richtlijn inzake het recht op informatie in strafprocedures gelden voor personen die worden aangehouden met het oog op de tenuitvoerlegging van een Europees aanhoudingsbevel (EAB). Dat gegeven leidt er niet toe dat het Kaderbesluit EAB ongeldig is in het licht van het EU-Handvest van de grondrechten. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Bulgaarse rechter.
Het verbod van discriminatie op basis van een handicap is ook van toepassing op het gedrag van een werkgever die een onderscheid maakt tussen twee groepen gehandicapten op grond van een ogenschijnlijk neutrale maatstraf, namelijk de datum van overlegging van het attest van de erkenning van een handicap. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Poolse rechter.
Toont 801 - 880 van 3.282 resultaten.