Nieuwsbrief griffie HvJ

Nieuwsbrief EU-Hof - Nederlandse griffie

De Nederlandse griffie van het EU-Hof publiceert vrijwel wekelijks een nieuwsbrief met daarin een aankondiging van arresten en conclusies. Onderstaand treft u de meeste recente nieuwsbrief aan.

 

Dinsdag 2 december 2025


Arrest in zaak C-34/24  Stichting Right to Consumer Justice et Stichting App Stores Claims (NL) (App Store – bevoegdheid Nederlandse rechter)


Apple houdt een commissie in op de verkoopprijs van apps van derden die in zijn App Store worden verkocht. Volgens twee Nederlandse stichtingen die de collectieve belangen behartigen van gebruikers van Apple-apparaten, zijn deze commissies buitensporig hoog en lijden deze gebruikers schade. Zij klagen het concurrentieverstorende gedrag van Apple aan en hebben de zaak aanhangig gemaakt bij de Nederlandse rechter. Apple betwist echter de bevoegdheid van de Nederlandse rechter, omdat de vermeende schade zich niet in Nederland zou hebben voorgedaan. Daarover zijn vragen gesteld aan het Hof van Justitie. 


Arrest in zaak C-492/23  Russmedia Digital et Inform Media Press (RO) (onlineplatform - aansprakelijkheid)


Russmedia, een Roemeense vennootschap, is eigenaar van een onlinemarktplaats voor advertenties. In 2018 heeft een onbekende een advertentie geplaatst met denigrerende en beledigende inhoud. Het ging om een advertentie waarin seksuele diensten werden aangeboden, zonder medeweten van de betrokken vrouw, met foto’s afkomstig van sociale media en haar telefoonnummer. De identiteit van de persoon die de advertentie plaatste, werd niet gecontroleerd vóór de plaatsing ervan. Toen Russmedia door de benadeelde vrouw werd benaderd, heeft zij deze advertentie minder dan een uur later van haar onlinemarktplaats verwijderd. Dezelfde advertentie werd echter, met vermelding van de oorspronkelijke bron, al snel overgenomen door andere reclamewebsites. De Roemeense rechter vraag het Hof de verplichtingen en de aansprakelijkheid van het onlineplatform te verduidelijken.


Donderdag 4 december 2025


Arrest in gevoegde zaken C-580/23  Mio e.a. (SV) - C-795/23 konektra (DE) (auteursrecht - mode)


Twee recente uitspraken van nationale rechters hebben betrekking op voorwerpen die iconisch zijn in de designwereld. Zo heeft een Franse rechter erkend dat twee handtasmodellen („Kelly” en „Birkin”) van het merk Hermès „werken” zijn in de zin van het auteursrecht. Een Duitse rechter heeft echter geweigerd om twee modellen sandalen van het merk Birkenstock als zodanig te erkennen. De moeilijkheden die zich met betrekking tot deze categorie voorwerpen voordoen bij de bescherming van intellectuele eigendom vloeien voort uit het feit dat deze voorwerpen zich op de grens bevinden tussen „zuivere” kunstwerken en gewone gebruiksvoorwerpen. In deze zaken die aan het Hof zijn voorgelegd gaat het om Galleri Mikael & Thomas Asplund Aktiebolag, een vennootschap naar Zweeds recht die  interieurproducten en  meubelen vervaardigt en ontwerpt, waaronder tafels uit de serie „Palais Royal”. In de andere zaak gaat het om Schärer Söhne AG, een vennootschap naar Zwitsers recht die een modulair meubelsysteem onder de naam „USM Haller” verkoopt. Dit meubelsysteem wordt gekenmerkt door “hoogglanzend verchroomde ronde buizen die via bolvormige koppelstukken met elkaar zijn verbonden en een structuur vormen waarin gekleurde metalen panelen worden geplaatst. De aldus samengestelde structuren kunnen naar willekeur horizontaal of verticaal worden samengevoegd”.