Europese Commissie stelt FRTB onderdeel van Bazel III met een jaar uit
Nieuwsbericht | 18-06-2025
De Europese Commissie heeft op 12 juni 2025 een gedelegeerde handeling aangenomen die de datum van toepassing van het enige resterende onderdeel van de internationale Bazel III-normen in de EU (internationale bankreguleringsovereenkomst met normen voor gezonde banken die crises kunnen doorstaan) - de Fundamental Review of the Trading Book (FRTB) - met een jaar uitstelt tot 1 januari 2027 (zie ook deze Q&A en deze tijdlijn). De FRTB is gericht op de invoering van geavanceerdere risicometingstechnieken, waardoor kapitaalvereisten beter kunnen worden afgestemd op de werkelijke risico's die banken lopen bij hun activiteiten op de kapitaalmarkten.
De toepassing van de Bazelnormen is belangrijk voor een veerkrachtige EU-banksector en om de wereldwijde financiële stabiliteit te vrijwaren. De Commissie heeft zich altijd ingezet voor een tijdige tenuitvoerlegging van de Bazel III-normen. Dankzij het bankenpakket voor 2024 zijn de meeste Bazel III-vereisten op 1 januari 2025 in werking getreden.
Wat de FRTB betreft, biedt het bankenpakket de Commissie de mogelijkheid om de inwerkingtreding van de FRTB uit te stellen of voor een beperkte periode te wijzigen door middel van een gedelegeerde handeling.
In 2024 heeft de Commissie een eerste gedelegeerde handeling aangenomen om de datum van toepassing van de FRTB in de EU met een jaar uit te stellen - tot 1 januari 2026 - om de tenuitvoerlegging ervan op één lijn te brengen met andere grote mondiale jurisdicties, en om het mondiale gelijke speelveld voor internationaal actieve Europese banken met betrekking tot hun handelsactiviteiten te behouden.
Recente internationale ontwikkelingen wijzen op verdere vertragingen bij de implementatie van Bazel III door enkele grote mondiale jurisdicties. De bezorgdheid over het internationale gelijke speelveld en de impact op EU-banken blijft dan ook groot. Daarom heeft de Commissie, op basis van de reacties op een recente openbare raadpleging en haar eigen technische beoordeling, besloten om voor te stellen de datum van invoering van de kapitaalvereisten voor de FRTB met nog een jaar uit te stellen, tot 1 januari 2027.
Zoals uiteengezet in de mededeling over de Unie van sparen en beleggen, blijft de Commissie waakzaam om te voorkomen dat EU-banken die internationaal actief zijn op de mondiale financiële markten, worden benadeeld en om hun concurrentievermogen op de Europese markten ten opzichte van banken uit derde landen te behouden.
Deze gedelegeerde handeling van 12 juni wordt nu gedurende een periode van 3 maanden (met een mogelijke verlenging van nog eens 3 maanden) ter toetsing voorgelegd aan het Europees Parlement en de Raad. Het uitstel van de toepassingsdatum van de FRTB-regels met een jaar geeft de Commissie tijd om de internationale ontwikkelingen te evalueren en verder te werken aan de volgende stappen voor de FRTB-implementatie in de EU. Het doel is om een internationaal gelijk speelveld voor EU-banken te behouden.
Meer informatie: Persbericht Europese Commissie ECER-dossier: Economisch en Monetair beleid