Inloggen
De val van de Berlijnse muur maakte de toetreding mogelijk van nieuwe lidstaten tot de EU met dezelfde Europese traditie, maar een andere geschiedenis. De nieuwe lidstaten draaien alweer een tijd mee in Brussel. Het is een goed moment om te bekijken of zij een eigen kijk op het Europese recht meebrengen en wat hun invloed is op de ontwikkeling van de Europese rechtsorde. Het ECER organiseert over dit interessante thema een lunchlezing.
Nieuwsbericht | 06-11-2009
Goederen die afkomstig zijn uit Palestijnse gebieden die bezet worden door Israël vallen niet onder de overeenkomst EG-Israël. Dat heeft Advocaat-Generaal Bot aan het EU-Hof geadviseerd. De certificaten van oorsprong kunnen volgens hem enkel door de Palestijnse autoriteiten worden afgegeven.
Nieuwsbericht | 05-11-2009
De laatste hobbels voor de inwerkingtreding van het Verdrag van Lissabon zijn weggenomen. Het Constitutionele Hof in Brno heeft de klachten over strijd met de Tsjechische Grondwet verworpen. Tsjechië heeft van de Europese Raad de toezegging gekregen dat het zich mag aansluiten bij het protocol van het VK en Polen over het Handvest Grondrechten. Als alles meezit treedt het Verdrag van Lissabon nu op 1 december a.s. in werking.
Nieuwsbericht | 03-11-2009
De Europese Commissie maakt voor landbouwers een uitzondering in haar toezicht op de staatssteunregels. Zij mogen van de lidstaten eenmalig een uitkering van 15.000 euro krijgen. Hoewel de uitkering open staat voor alle landbouwers, is de maatregel met name gericht op de melkveehouderij. Deze sector voerde de afgelopen maanden fel protest tegen de volgens de boeren lage melkprijs in Europa.
Nieuwsbericht | 30-10-2009
Het is bijna onopgemerkt voorbij gegaan, maar sinds 6 september jl. bestaat het EVA-Hof 15 jaar. Dit kleine broertje van het EG-Hof spreekt recht over de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). Hiertoe behoren alle EU-landen plus Liechtenstein, Noorwegen en IJsland. De jurisprudentie van het EVA-Hof loopt parallel aan die van het EG-Hof. In een jubileumstuk gaat de president van het EVA-Hof, Carl Baudenbacher (Liechtenstein) in op de relatie van het EVA-Hof met het EG-Hof.
Nieuwsbericht | 29-10-2009
Er bestaat niet zoiets als een algemeen beginsel van gemeenschapsrecht dat de gelijkheid van aandeelhouders waarborgt. Dat heeft het EG-Hof van Justitie bepaald in de zaak Audiolux, waarin het Hof heel duidelijk uiteenzet hoe het bestaan van een algemeen beginsel van gemeenschapsrecht kan worden vastgesteld.
Nieuwsbericht | 28-10-2009
Het is de lidstaten toegestaan om een persoon die illegaal op het grondgebied verblijft uit te zetten, maar dat is niet verplicht. Dat heeft het Hof van Justitie bepaald in een zaak over twee Bolivianen die illegaal in Spanje verbleven. Er was onduidelijkheid ontstaan over de Spaanse taalversie van de Schengengrenscode, die de uitzetting van illegalen leek te verplichten.
De Europese geeft eenieder gratis toegang tot alle publicaties van de EU sinds 1952, het begin van de Europese Integratie. Voor dit onlineportal zijn 110.000 publicaties ingescand en daarmee zo’n 12 miljoen pagina’s. Het oudste document betreft de speech van Jean Monnet bij de inauguratie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de voorloper van de EU.
Nieuwsbericht | 26-10-2009
Zweden mag niet bepalen dat milieuverenigingen minimaal 2000 leden moeten hebben om bij de rechter op te komen tegen beslissingen van de overheid. Dat heeft het Hof van Justitie bepaald. Het nationale recht mag eisen stellen aan het beroepsrecht van NGO’s, maar dan moet wel een ruime toegang tot de rechter worden gewaarborgd. Het beroepsrecht van NGO’s mag bovendien niet beperkt worden met het argument dat er tijdens de vergunningsprocedure inspraak heeft plaatsgevonden.
Nieuwsbericht | 22-10-2009
De burcht in Praag is de laatste halte die het Verdrag van Lissabon moet passeren voor het verdrag in werking kan treden. President Klaus weigert nog steeds zijn handtekening te zetten onder de Tsjechische ratificatie-akte. Eerder was hij vooral kritisch over het democratisch gehalte van de EU en verwees hij naar lopende klachtprocedures bij het Tsjechische constitutionele hof, maar nu heeft hij hiernaast ook nog een extra eis bij het Verdrag gesteld. Zijn actie leidt tot nieuwe eisen bij Slowakije en Hongarije.
Nieuwsbericht | 20-10-2009
De benoeming van ‘Chief Justice’ in het Amerikaanse Hooggerechtshof blijft ook in de Europese media niet onopgemerkt. Met de verkiezing van de hoogste Europese rechter daarentegen lijkt dat wel het geval. Op 7 oktober 2009 werd de Griek Vassilios Skouris herverkozen tot president van het EU-Hof voor een periode van 3 jaar. En er werden nog meer kaarten geschud bij het Hof.
Nieuwsbericht | 09-10-2009
De Europese Commissie richt haar pijlen op een Nederlandse regeling die in haar ogen EU-werknemers en grensarbeiders benadeelt. Deze categorieën kunnen namelijk geen aanspraak maken op studiefinanciering voor een studie in het buitenland. De Commissie acht deze regel in strijd met het vrij verkeer van werknemers en heeft besloten een zaak aanhangig te maken bij het Hof van Justitie.
Nieuwsbericht | 08-10-2009
Nederland krijgt van de Europese Commissie een uitzondering op de rust en werktijdenrichtlijn voor artsen in opleiding. Dat heeft de Commissie besloten in reactie op de notificatie door Nederland, Verenigd Koninkrijk en Hongarije dat de target in de richtlijn van een maximale werkweek van 48 uur niet gehaald zal worden. Nederland krijgt nog respijt van de Europese Commissie tot 31 juli 2011.
Een Nederlandse samenlevingscontract is, als het is erkend door Nederland als een niet-huwelijks partnerschap, vergelijkbaar met een huwelijk. Daarom moeten de EU-instellingen deze vorm van partnerschap erkennen. Dat heeft het Gerecht van Eerste Aanleg, onderdeel van het EG-Hof van Justitie, bepaald in een zaak die een Nederlandse ambtenaar tegen de Europese Commissie had aangespannen.
Waar worden Belgische wetten gepubliceerd? Op welke website kan ik een Italiaanse wet vinden? Het EU-Publicatiebureau heeft een handige gids gepubliceerd met nuttige informatie over wetgeving in andere lidstaten. Deze kan erg van pas komen als u meer informatie wil hebben over wet- en regelgeving in een andere EU-lidstaat.
Van groot belang tijdens de onderhandelingen in Brussel is het zoeken naar meerderheden, gekwalificeerde meerderheden, blokkende minderheden enzovoort. Elke lidstaat vertegenwoordigt een bepaald aantal stemmen in de Raad van de EU. Zo heeft Nederland bijvoorbeeld 13 stemmen. De Raad heeft nu een online stemmencalculator gelanceerd om snel te kunnen uitrekenen hoe de verhoudingen liggen. Handig om tijdens onderhandeling even op de blackberry uit te rekenen of het magische getal 255 bereikt is. Alleen jammer dat het Verdrag van Lissabon binnenkort nieuwe stemregels introduceert…
Het is volgens het EU-Hof van Justitie toegestaan dat Nederland zijn eigen onderdanen niet overlevert om in een andere EU-lidstaat een straf uit te zitten. Dat heeft het Hof bepaald in de zaak Wolzenburg over het Europees aanhoudingsbevel. Voor burgers van andere lidstaten mag Nederland eisen dat zij vijf jaar onafgebroken in Nederland hebben verbleven. Dat is volgens het Hof een objectief en evenredig criterium om de integratie in de Nederlandse samenleving te meten.
Overheden en EU-instellingen die partij zijn in lopende procedures bij het EU-Hof zouden niet langer zelf mogen beslissen over openbaarmaking van hun stukken. In het belang van een goede rechtsbedeling zou daarover alleen het EU-Hof mogen beslissen Dat is de mening van advocaat-generaal Maduro in zijn laatste advies aan het Hof. Hiermee gaat hij in tegen eerdere rechtspraak van het Hof.
Nieuwsbericht | 07-10-2009
Het Ierse referendum is positief uitgepakt voor het Verdrag van Lissabon. Een grote meerderheid van 67,1% van de bevolking stemde voor het Verdrag op 2 oktober 2009. Hiermee is Ierland de 25e lidstaat die het verdrag ratificeert. Er zijn nog ratificatieprocedures gaande in Polen en Tsjechië. In beide lidstaten heeft wel parlementaire goedkeuring plaatsgevonden. De aanmelding voor het ECER-congres over het Verdrag van Lissabon op 12 november 2009 is geopend.
Nieuwsbericht | 05-10-2009
Het Nederlandse verbod voor woningcorporaties om zonder voorafgaande toestemming bouwprojecten over de grens te realiseren is niet bij voorbaat in strijd met het vrije kapitaalverkeer. Voor een weigering van de vergunning moeten dan wel objectieve en duidelijke criteria bestaan. Dat volgt uit een uitspraak van het EU-Hof over de bouwplannen van de Maastrichtse woningstichting Sint Servatius in het Belgische Luik. De Nederlandse regering verzet zich tegen bouwen in het buitenland door woningbouwcorporaties. De corporaties zijn immers opgericht met als doel de Nederlandse volkshuisvesting te dienen.
Nieuwsbericht | 02-10-2009
Toont 2.921 - 2.940 van 3.500 resultaten.