Inloggen
De lidstaten van de Europese Unie moeten strafvonnissen afkomstig uit andere lidstaten erkennen. Een kaderbesluit dat deze materie regelt is onlangs in werking getreden. De strafmaat kan niet worden aangepast; een veroordeelde zal de straf moeten uitzitten die de buitenlandse rechter heeft opgelegd. Het kaderbesluit vervangt wat betreft de EU-lidstaten een verdrag in het kader van de Raad van Europa uit 1983. Over drie jaar moet het kaderbesluit omgezet zijn in nationale wetgeving.
Nieuwsbericht | 29-12-2008
Het insnoeren van de Brusselse onderhandelaar leidt tot verlies aan flexibiliteit. Mede onder invloed van moderne technologieën hebben onderhandelaars in Brussel steeds minder ruimte bij de onderhandelingen. De nadruk is komen te liggen op verdediging van de nationale belangen in plaats van het zoeken naar een compromis. Aan de andere kant zijn de Europese instellingen zelf steeds sterker geworden binnen het Brusselse proces. Deze conclusies staan in een onderzoek van instituut Clingendael naar aanleiding van het vertrek van één van de meest ervaren Nederlandse onderhandelaars, Frank Schumacher.
Nieuwsbericht | 22-12-2008
Met ingang van 12 december 2008 kunnen crediteuren uit andere EU-lidstaten bij de Rechtbank ‘s-Gravenhage terecht voor zaken in het kader van het Europees betalingsbevel (EBB). Voor Nederlandse crediteuren heeft de Commissie een website geopend met alle benodigde informatie. Het betalingsbevel maakt de invordering van niet-betwiste civiel- en handelsrechtelijke schuldvorderingen mogelijk met behulp van een uniforme procedure op basis van standaardformulieren.
Racisme en xenofobie moeten door de lidstaten van de Europese Unie strafbaar worden gesteld. Hiervoor krijgen zij twee jaar de tijd. Dat staat in een Europees kaderbesluit dat onlangs in werking is getreden. Het verbod geldt voor delicten die in de EU gepleegd zijn, en ook daarbuiten als ze begaan zijn door EU-onderdanen. Alle aantijgingen in verband met ras, kleur, afkomst, religie en andere overtuigingen, nationale of etnische oorsprong als factor die bepalend is voor de afkeer van mensen, moeten als racistisch en xenofoob worden beschouwd.
Nieuwsbericht | 21-12-2008
Bent u van plan een kerstvakantie in Zwitserland of zuidelijker door te brengen? Dan kunt u ongestoord de Zwitserse grens passeren. Met ingang van 12 december 2008 is het Alpenland toegetreden tot het Schengengebied. Dit betekent afschaffing van de controles aan de binnengrenzen van dat gebied. Op 29 maart 2009 zullen ook de controles op de Zwitserse luchthavens verdwijnen. Een aangekondigd referendum in februari 2009 kan echter volgens de Europese Commissie nog roet in het eten gooien.
Een bedrijf dat de belastinggegevens van de Finnen commercieel exploiteert met een sms-dienst, blijft daarmee binnen de grenzen van de Europese privacyregelgeving. Dat heeft het EG-Hof van Justitie bepaald. Dat ligt niet zozeer aan het Europese recht, als wel aan de zeer vergaande Finse wet. In Finland zijn belastinggegevens namelijk openbaar; iedereen heeft recht op inzage.
Nieuwsbericht | 17-12-2008
Een hogere rechter is niet bevoegd een prejudiciële vraag van een lagere rechter aan het EG-Hof van Justitie ongedaan te maken. Alleen de rechter die de vraag heeft gesteld kan deze intrekken of wijzigen. Dat heeft het EG-Hof geantwoord op vragen van een Hongaarse rechter.
Burgers en bedrijven die geld uit hun zak zien verdwijnen naar een gemeenschapsinstelling zonder dat daaraan een contract aan te pas komt, kunnen hiertegen voortaan bescherming vragen bij het EG-Hof van Justitie. De procesbepalingen in het EG-Verdrag moeten daarvoor ruimhartig worden uitgelegd. Dat blijkt uit een arrest van het EG-Hof in een rechtszaak van het Britse bedrijf Masdar tegen de Europese Commissie. Een principiële uitspraak, maar niet in het voordeel van Masdar.
Mosselen die afkomstig zijn uit andere EU-lidstaten kunnen ook zonder voorafgaande vergunning uitgezet worden in de Nederlandse wateren. Het EG-Hof van Justitie heeft besloten dat Nederland niet kan rechtvaardigen waarom in Nederland voor deze categorie schelpdieren een vergunning moet worden aangevraagd, en niet voor de eigen ‘Nederlandse’ mosselen. Mosselen die bijvoorbeeld uit de andere delen van de Waddenzee of het Nauw bij Calais afkomstig zijn, komen in biologisch opzicht uit hetzelfde gebied en kunnen dus geen gevaar opleveren voor het Nederlandse milieu.
Het bijhouden van persoonsgegevens van onderdanen van andere lidstaten voor statistiekdoeleinden en voor crimimaliteitsbestrijding door het Duitse centrale register voor buitenlanders voldoet niet aan de Europese privacyrichtlijn. en vormt een verboden discriminatie naar nationaliteit. Het EG-Hof heeft dit besloten in een zaak die een Oostenrijker had aanspannen om zijn gegevens verwijderd te zien uit het Duitse register..
Tsjechië heeft de website voor het aankomende voorzitterschap van de Europese Unie (vanaf 1 januari 2009) opengesteld. De site is beschikbaar in de Tsjechische, Engelse en Franse taal. Het kleurrijke logo van de Tsjechen staat symbool voor de verscheidenheid binnen Europa. Op de site is ook een kalender met alle geplande vergaderingen en bijeenkomsten te vinden.
Nieuwsbericht | 16-12-2008
De Europese Commissie discrimineert naar leeftijd bij het selecteren van vertalers. Dat heeft de Europese Ombudsman geschreven in een rapport naar aanleiding van een klacht van een freelance vertaler die vanwege zijn leeftijd van 65 jaar geen werk meer werd aangeboden. De Belg werkte maar liefst 35 jaar voor de Commissie. De Ombudsman heeft het Europees Parlement gevraagd hem in deze kwestie te steunen en hiertoe een resolutie aan te nemen.
Volgens de Europese Commissie is geen enkele bepaling in richtlijn 2004/38 betreffende het vrij verkeer van Unieburgers en hun familieleden correct door alle lidstaten geïmplementeerd. Dat staat in een onlangs gepubliceerd verslag van de Commissie. Al met al noemt de Commissie de implementatie ‘teleurstellend’. De Commissie heeft gezegd inbreukprocedures te overwegen en te werken aan richtsnoeren die de rechten en plichten in de richtlijn moet verhelderen.
Het EG-Hof van Justitie heeft Frankrijk veroordeeld tot betaling van 10 miljoen euro aan de Europese Commissie omdat Frankrijk te laat gevolg heeft gegeven aan een arrest van het Hof uit 2004. Frankrijk repareerde het gebrek nog wel voordat de procedure ten einde was, maar dat mocht niet baten. Het Hof stelt vast dat een boete ook een preventief doel kan hebben. Het is dus belangrijk onmiddellijk gevolg te geven aan een arrest van het EG-Hof.
De uitkomsten van de Europese Raad van 11 en 12 december 2008 worden door sommigen historisch genoemd. Tijdens de bijeenkomst van de Europese leiders in Brussel stonden het milieu, het Verdrag van Lissabon en het tegengaan van de economische malaise centraal. Op al deze punten werd overeenstemming bereikt: een reductie van CO2-uitstoot met 20% in 2020, een nieuw referendum in Ierland en een herstelplan voor de Europese economie van 200 miljard euro. Andere belangrijke punten die aan de orde kwamen zijn het Europees Veiligheids- en Defensiebeleid en de bijzondere positie van sport binnen de EU.
Nieuwsbericht | 15-12-2008
De JBZ-Raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het kaderbesluit inzake het gebruik van persoonsgegevens in het kader van de politiële en justitiële samenwerking in Europa. Het besluit beoogt politie en justitie in de EU in staat te stellen de nodige informatie te verkrijgen in de strijd tegen de criminaliteit en tegelijkertijd de noodzakelijke bescherming van persoonsgegevens van de burgers te garanderen.
Nieuwsbericht | 01-12-2008
De samenvattingen kon u bij ons altijd al lezen. Maar vanaf vandaag publiceert de ECER-site ook de integrale versie van de prejudiciele verzoeken. Dat zijn verzoeken van nationale rechters aan het Hof van Justitie om uitleg van het EU-recht. Samen met de specifieke zoekfunctie voor dit deel van onze site zorgen we hiermee voor een snelle ontsluiting van alle lopende zaken bij het EG-Hof. Met deze service zijn we niet alleen de departementen van dienst. Ook onze lezers bij de rechterlijke macht en andere geïnteresseerden zijn voortaan vanaf de start van de procedure volledig op de hoogte.
Nieuwsbericht | 30-11-2008
Een nationale rechter is niet verplicht het EU-recht ambtshalve toe te passen wanneer de partij die beroep heeft ingesteld er daardoor op achteruit zou gaan. Dat heeft het EG-Hof bepaald in de Nederlandse zaak Heemskerk en Schaap. Zij gingen in beroep tegen een gedeeltelijke weigering van uitvoerrestituties. Tijdens de procedure kwam de rechter er zelf achter dat die restituties eigenlijk volledig geweigerd hadden moeten worden.
Nieuwsbericht | 26-11-2008
Witte rook in Brno; het Verdrag van Lissabon is volgens het Grondwettelijk Hof aldaar niet strijd met de Tsjechische grondwet. In een unaniem oordeel hebben de rechters dit mogelijke juridische obstakel voor de Tsjechische ratificatie van het Verdrag weggenomen. Voor het eerst staat er in een rechterlijke uitspraak opgeschreven dat het Verdrag van Lissabon het karakter van de Europese integratie niet fundamenteel verandert, noch de soevereiniteit van de lidstaten aantast. Maar president Klaus heeft aangekondigd zijn handtekening pas te zetten nadat Ierland het verdrag heeft geratificeerd.
Toont 3.081 - 3.100 van 3.500 resultaten.