Inloggen Account aanvragen
De Europese Commissie heeft een voorstel voor een richtlijn gepresenteerd om geweld tegen vrouwen en huiselijk geweld te voorkomen, slachtoffers te beschermen en daders te vervolgen. Het wetgevingsvoorstel voorziet onder meer in de strafbaarstelling van bepaalde vormen van geweld tegen vrouwen en huiselijk geweld, het versterken van de slachtofferhulp en een verbeterde toegang van slachtoffers tot de rechter en tot passende bescherming.
Nieuwsbericht | 09-03-2022
De termijn waarbinnen een illegaal verblijvende derdelander vrijwillig dient terug te keren naar zijn land van herkomst kan bij wege van uitzondering worden verlengd. Bijvoorbeeld wanneer de derdelander zijn verblijf in de EU-lidstaat probeert te regulariseren. Die verlenging mag echter niet leiden tot vertragingen die van dien aard zijn dat afbreuk wordt gedaan aan de terugkeerprocedure op grond van de EU-Terugkeerrichtlijn. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Spaanse rechter.
Denemarken zal in juni 2022 een referendum houden over de vraag of Denemarken nauwer met de EU moet samenwerken op het gebied van defensie. Op dit moment neemt Denemarken nog niet deel (opt-out) aan besluiten en acties van de EU op het gebied van defensie. Het referendum vindt plaats tegen de achtergrond van discussies in het Deense parlement over de versterking van de nationale veiligheid.
Nieuwsbericht | 08-03-2022
Met de goedgekeurde mededeling geeft de Commissie lidstaten richtsnoeren mee voor het begrotingsbeleid in 2023. De richtsnoeren zijn mede in de context van de nieuwe crisissituatie in Oekraïne en Rusland gepresenteerd en ingegeven vanuit de wens om een sterke coördinatie van economische en budgettaire beslissingen. De richtsnoeren zijn gebaseerd op de kennis van vandaag maar met de waarschuwing dat er ook nog veel niet bekend is. Waar nodig, zullen de richtsnoeren later nog moeten worden aangepast.
Staatlozen van Palestijnse afkomst die bij de UNRWA staan geregistreerd zijn in beginsel uitgesloten van de vluchtelingenstatus, tenzij de bescherming of bijstand door de UNRWA is opgehouden. Bij de beoordeling of die bescherming of bijstand is opgehouden moet rekening worden gehouden met de omstandigheden op het moment dat de asielzoeker het werkgebied van de UNRWA heeft verlaten. Daarnaast moet ook rekening worden gehouden met de omstandigheden op het moment dat de administratieve autoriteiten of de rechterlijke instanties over (de toekenning van) de vluchtelingenstatus moeten beslissen. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Britse rechter.
Ondanks de aanhoudende pandemie hebben het Europese Hof van Justitie en het EU-Gerecht hun werkzaamheden in 2021 goed kunnen voortzetten. Uit de gerechtelijke statistieken 2021 blijkt onder meer dat, na een daling van de cijfers in 2020, in 2021 het aantal zaken dat bij het EU-Hof en het Gerecht aanhangig is gemaakt weer is gestegen. Ook het aantal afgedane zaken is gestegen.
Naar aanleiding van de massale stroom vluchtelingen uit OekraĆÆne heeft de Raad unaniem een uitvoeringsbesluit aangenomen tot instelling van een mechanisme van tijdelijke bescherming. Personen die voldoen aan de voorwaarden uit het uitvoeringsbesluit kunnen aanspraak maken op tijdelijke bescherming in de EU. De nationale autoriteiten hoeven geen individuele aanvragen te onderzoeken en daarmee wordt de druk op de nationale asielstelsels verlicht.
Nieuwsbericht | 04-03-2022
De richtsnoeren geven extra duidelijkheid over de aanpak van de Europese Commissie wanneer een schending van de beginselen van de rechtsstaat in verband met de EU-begroting wordt geconstateerd.
Het door de belastingautoriteit van een lidstaat verzamelen van persoonsgegevens betreffende de op de website van een marktdeelnemer geplaatste advertenties voor de verkoop van voertuigen valt binnen het materiƫle toepassingsgebied van de Algemene Verordening Gegevens-bescherming (AVG). Die autoriteit zal dus ook de in de AVG neergelegde beginselen inzake de verwerking van persoonsgegevens in acht moeten nemen. Een belastingautoriteit kan in bepaalde gevallen wel afwijken van de AVG, ook al is het recht tot afwijking niet toegekend door het nationale recht of een wetgevingsmaatregel in de zin van de AVG. Dat is het antwoord van het EU-Hof op prejudiciƫle vragen van de Letse rechter.
Nieuwsbericht | 02-03-2022
De Commissie heeft een voorstel voor een uitvoeringsbesluit van de Raad gepresenteerd om de richtlijn tijdelijke bescherming te activeren. Het uitvoeringsbesluit heeft als doel om tijdelijke bescherming in de EU te verlenen aan bepaalde personen die de oorlog in OekraĆÆne ontvluchten. Die personen kunnen aanspraak maken op een verblijfsvergunning in de EU en krijgen toegang tot onderwijs en de arbeidsmarkt.
Het vereisen van unanimiteit binnen de Raad bij de vaststelling van een besluit tot wijziging van een internationale overeenkomst is alleen toegestaan in het geval de overeenkomst een beleidsterrein betreft waarvoor interne EU-handelingen met unanimiteit moeten worden vastgesteld. Het in het kader van de vrijhandelsovereenkomst tussen de EU en Korea verleende recht tot verlenging van de aanspraak op bepaalde regelingen ter bevordering van culturele inhoud, valt niet onder een dergelijk beleidsterrein. Dat is het antwoord van het EU-Hof op het door de Commissie ingestelde beroep tot nietigverklaring tegen een Raadsbesluit.
Het gelijkheidsbeginsel vereist niet dat de normale duur van nachtarbeid die in de wettelijke regeling van een lidstaat voor werknemers in de particuliere sector is vastgesteld, ook geldt voor werknemers in de publieke sector. Een verschil in behandeling is mogelijk mits het is gebaseerd op objectieve en redelijke criteria en het verband houdt met een wettelijk toelaatbaar en evenredig doel. Ook is het niet verplicht om in een nationale regeling te stellen dat de normale duur van de nachtarbeid korter is dan die van de dagarbeid. Dat is het antwoord van het EU-Hof op prejudiciƫle vragen van de Bulgaarse rechter.
Nieuwsbericht | 01-03-2022
Het wetgevingsvoorstel verplicht ondernemingen om de negatieve gevolgen van hun activiteiten voor de mensenrechten en het milieu vast te stellen en waar nodig te voorkomen, te beƫindigen of te reduceren. Ondernemingen die niet voldoen aan de verplichtingen uit het wetgevingsvoorstel kunnen onder meer een boete ontvangen of kunnen civielrechtelijk aansprakelijk worden gesteld.
De tweede editie van de grondige analyse van de Europese Commissie over de strategische afhankelijkheden van Europa van derde landen blijkt dat er voor een aantal producten sprake is van een dergelijke afhankelijkheid en van zwakke punten. Wel is er op een aantal andere terreinen voortgang geboekt ten opzichte van de eerste editie.
Nieuwsbericht | 28-02-2022
De nieuwe regels zien op het gebruik van en de toegang tot data die in alle economische sectoren van de Europese Unie gegenereerd worden. Bedoeling van de dataverordening is om een eerlijke digitale omgeving te creƫren, een concurrerende datamarkt te stimuleren, datagestuurde innovatie mogelijk te maken en data toegankelijker te maken voor iedereen. Ook moet de verordening gaan leiden tot nieuwe, innovatieve diensten en scherpere prijzen voor after-marketdiensten en de reparatie van verbonden voorwerpen.
De mededeling herhaalt dat de Europese Unie zich inzet voor waardig werk, zowel in de EU als wereldwijd. Daarnaast wil de EU een mensgerichte toekomst van werk bevorderen. In dit verband is het belangrijk een einde te maken aan dwangarbeid en kinderarbeid.
Voor bepaalde openbare en publieke projecten moet krachtens de MEB-richtlijn een vergunningsprocedure worden doorlopen. Een besluit dat voorafgaat aan de vaststelling van het vergunningsbesluit kan onder de vergunningsprocedure vallen indien het project niet kan worden verwezenlijkt zonder dat de opdrachtgever dat voorafgaande besluit heeft verkregen. De vaststelling van een voorafgaand besluit hoeft niet vooraf te worden gegaan door inspraak van het betrokken publiek wanneer die inspraak voor de definitieve vaststelling van het vergunningsbesluit wordt verzekerd. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Belgische rechter.
Nieuwsbericht | 25-02-2022
De Europese Commissie heeft het onlineplatform in het leven geroepen om feedback te verzamelen van belanghebbende partijen die kan worden gebruikt om de toekomstige Europese digitale identiteitsportemonnees voor burgers vorm te geven. Met behulp van die feedback kunnen die digitale identiteitsportemonnees als een praktisch instrument worden ingericht.
Met de goedkeuring wordt onder meer het totale budget voor steun aan door de coronapandemie getroffen bedrijven verhoogd en worden steunbedragen voor bedrijven actief in de primaire productie van landbouwproducten, in de visserij en in andere sectoren vastgesteld. Ook wordt duidelijk dat de steun op grond van de gewijzigde regeling voor 30 juni 2022 zal moeten worden verleend.
Een plan of programma dat aanzienlijke milieueffecten heeft moet in beginsel worden onderworpen aan een milieubeoordeling. Die verplichting geldt niet indien het plan of programma geen groot pakket aan criteria en modaliteiten vaststelt voor de goedkeuring en de uitvoering van ƩƩn of meerdere projecten die in het kader van het plan of programma zullen worden goedgekeurd. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Duitse rechter.
Een rechterlijke autoriteit mag de overlevering niet weigeren op de enkele grond dat de opgeƫiste persoon aanvoert te zijn berecht of het risico loopt te worden berecht door ƩƩn of meerdere rechters die zijn benoemd op voordracht van een orgaan zoals de niet-onafhankelijke Poolse Raad voor de rechtspraak. De opgeƫiste persoon moet concrete gegevens verstrekken over de benoemingsprocedure van de betrokken rechters waaruit blijkt dat de rechtsprekende formatie zodanig was samengesteld dat zijn recht op een eerlijk proces is aangetast. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van de Rechtbank Amsterdam.
Nieuwsbericht | 24-02-2022
Een door de Internationale Organisatie voor Standaardisatie (ISO) vastgestelde meetmethode voor vaststelling van maximum emissie-niveaus voor teer, nicotine en koolmonoxide in filtersigaretten, waarnaar een EU-richtlijn verwijst, is geldig. Indien de ISO-normen niet bekend zijn gemaakt in het Publicatieblad van de EU, kunnen zij vanuit het rechtszekerheidsbeginsel niet worden tegengeworpen aan particulieren. Voor zover de normen voor ondernemingen via de nationale normalisatie instellingen toegankelijk zijn, kunnen zij wel worden tegengeworpen. Dat is het antwoord van het EU-Hof op prejudiciƫle vragen van de Nederlandse rechter.
Nieuwsbericht | 23-02-2022
Het niet-ontvankelijk verklaren van het asielverzoek van een ouder vanwege de eerdere toekenning van internationale bescherming in een ander EU-land belet die ouder om met zijn minderjarige kind samen te leven in de lidstaat waar dat kind internationale bescherming geniet. Een dergelijke situatie is echter niet altijd onverenigbaar met het grondrecht op eerbiediging van het familie- en gezinsleven en de verplichting om de belangen van het kind in aanmerking te nemen. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Belgische rechter.
Het beginsel van de rechterlijke onafhankelijkheid vereist dat nationale rechters worden beschermd tegen inmenging of druk van buitenaf die hun onafhankelijkheid in gevaar zou kunnen brengen. Die onafhankelijkheid kan niet worden gewaarborgd indien lagere rechters door een uitspraak van het grondwettelijk hof worden belet om grondwettelijk verklaarde nationale bepalingen te onderzoeken op verenigbaarheid met het EU-recht. Rechters die dergelijke nationale bepalingen toch toetsen aan het EU-recht mogen niet tuchtrechtelijk worden vervolgd. Dat is het oordeel van het EU-Hof op vragen van een Roemeense rechter.
Nieuwsbericht | 22-02-2022
Het Europees Parlement heeft groen licht gegeven voor een overeenkomst met de EU-lidstaten over de actualisering van regels die bepalen welke heffingen EU-lidstaten kunnen opleggen aan vrachtwagens, bussen, bestelwagens en personenauto's die gebruik maken van de wegen van het trans-Europese vervoersnetwerk (TEN-V). EU-lidstaten worden niet gedwongen heffingen op te leggen aan voertuigen die van hun wegen gebruik maken, maar als ze dat willen doen, moeten ze de EU-regels volgen.
Nieuwsbericht | 21-02-2022
Met de goedgekeurde Nederlandse regeling ten bedrage van 120 miljoen euro kunnen bedrijven worden gesteund bij de organisatie van hun evenementen, die in verband met de coronavirus pandemie geen doorgang konden vinden.
Op woensdag 16 februari 2022 heeft het Hof van Justitie van de EU haar arrest gewezen in de door Hongarije en Polen ingestelde beroepen tot nietigverklaring van de MFK-rechtsstaatverordening. Die verordening stelt de Commissie in staat om EU-middelen van een lidstaat in te houden, indien inbreuken op de rechtsstaat in die lidstaat voldoende rechtstreekse gevolgen hebben voor de EU-begroting. Het ECER organiseert op donderdag 10 maart 2022 tussen 12:00 en 13:00 uur een digitale lunchlezing waarin het arrest uitvoerig zal worden besproken.
Nieuwsbericht | 18-02-2022
De richtlijn gegevensbescherming bij rechtshandhaving is in 2016 in werking getreden en vormt een veel uitgebreider en algemener instrument voor gegevensbescherming dan het voorgaande instrument. Diverse wetgeving van de EU op het gebied van de rechtshandhaving moet daarom worden aangepast aan de richtlijn. Een nieuwe richtlijn brengt de EU-regelgeving inzake gemeenschappelijke onderzoeksteams in lijn met de richtlijn gegevensbescherming bij rechtshandhaving.
Een verjaringstermijn van vijf jaar voor een overtreding van de minimumloonverplichting uit de EU-Detacheringsrichtlijn leidt er niet toe dat het voor een uitlenende onderneming onmogelijk is om zich te verdedigen tegen een vanwege die overtreding genomen sanctiebesluit. Van een dergelijke onderneming mag namelijk worden verwacht dat hij zijn bewijsmateriaal met betrekking tot de betaling van de lonen aan in andere EU-lidstaten gedetacheerde werknemers meerdere jaren bewaart. Dat is het antwoord van het EU-Hof op vragen van een Oostenrijkse rechter.
De MFK-rechtsstaatverordening stelt de Europese Commissie in staat om EU-middelen van een lidstaat in te houden, indien inbreuken op de rechtsstaat in die lidstaat voldoende rechtstreekse gevolgen hebben voor de EU-begroting. De rechtsgrondslag die de EU in staat stelt om financiƫle regels vast te stellen voor de uitvoering van de EU-begroting vormt een passende rechtsgrondslag voor de MFK-rechtsstaatverordening. De procedure op grond van de MFK-rechtsstaatverordening leidt niet tot een omzeiling van de in artikel 7 van het EU-Verdrag neergelegde procedure voor ernstige schendingen van de waarden van de EU. Dat is het antwoord van het EU-Hof op de door Hongarije en Polen ingestelde beroepen tot nietigverklaring tegen de MFK-rechtsstaatverordening.
Nieuwsbericht | 16-02-2022
Toont 391 - 420 van 3.208 resultaten.