Europese Commissie lanceert het InvestAI initiatief
Nieuwsbericht | 14-02-2025
Op de top over artificiële intelligentie (AI) in Parijs lanceerde Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen op 11 februari 2025 het initiatief InvestAI.
Het InvestAI-fonds van de EU zal vier toekomstige AI-gigafabrieken in de hele EU financieren. De nieuwe AI gigafabrieken zullen zich specialiseren in het trainen van de meest complexe, zeer grote AI-modellen. Dergelijke modellen vereisen een uitgebreide computerinfrastructuur voor doorbraken in specifieke domeinen zoals geneeskunde of wetenschap. De gigafabrieken zullen ongeveer 100 000 AI-chips van de laatste generatie hebben, ongeveer vier keer meer dan de AI-fabrieken die momenteel worden opgezet.
De gigafabrieken die via InvestAI worden gefinancierd betreffen het grootste publiek-private partnerschap ter wereld voor de ontwikkeling van betrouwbare AI. Zij moeten het Europese model van coöperatieve, open innovatie dienen en tot doel hebben dat elk bedrijf, en niet alleen de grootste spelers, toegang heeft tot grootschalige rekenkracht om de toekomst op te bouwen.
InvestAI gaat een gelaagd fonds omvatten, met aandelen met verschillende risico- en rendementsprofielen. De initiële financiering van de Commissie voor InvestAI zal afkomstig zijn van bestaande EU-financieringsprogramma's met een digitale component, zoals het programma Digitaal Europa en Horizon Europa, en InvestEU. Lidstaten kunnen ook bijdragen door middelen uit hun cohesiebudgetten te programmeren.
De Europese Commissie kondigde in december 2024 al de eerste zeven AI-fabrieken aan (zie persbericht Commissie) en zal binnenkort de volgende vijf aankondigen (zie ook dit ECER-bericht). Achtergrond Naast het InvestAI-fonds dat op 11 februari van start ging, neemt de Commissie maatregelen op verschillende gebieden om AI-innovatie in Europa te ondersteunen. AI-fabrieken zijn belangrijk onderdeel van het AI-innovatiepakket van de Commissie uit januari 2024 (zie ook dit ECER-bericht), samen met:
De Commissie zal ook een Europese AI-onderzoeksraad oprichten waar Europa middelen kan bundelen en kan onderzoeken hoe het onbenutte potentieel van gegevens benut kan worden om AI en andere technologieën te ondersteunen.
Meer informatie: Persbericht Europese Commissie ECER-dossier: Digitalisering ECER-dossier: Technologie en Onderzoek – Horizon Europa